Porównali odbieranie bodźców przez osoby zdrowe i autystyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2017 10:59

Osoby z autyzmem postrzegają świat jako bardziej zmienny, dlatego trudniej je zaskoczyć - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Nature Neuroscience".

Porównali odbieranie bodźców przez osoby zdrowe i autystyczne
Badanie miało na celu sprawdzenie, jak osoby z autyzmem reagują na nieoczekiwane zmiany w swoim otoczeniu Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Osoby autystyczne często reagują złością nawet na drobne zmiany w ich otoczeniu. Niewiele badań poświęcono jednak temu, w jaki właściwie sposób postrzegają one zmiany nieoczekiwane - wskazują naukowcy z University College London.

- Wiemy z poprzednich prac, że osoby z autyzmem często nie są zaskoczone tym, co wywołuje zaskoczenie u innych. Nasze badania pokazują, że może to być związane z różnicą w zakresie budowania oczekiwań - mówi autorka analizy dr Rebecca Lawson.

W badaniach wzięły udział 24 dorosłe osoby z autyzmem oraz 25 osób bez autyzmu. Uczestnikom pokazywano zdjęcia, którym towarzyszył wcześniejszy niski lub wysoki dźwięk. Po pewnym czasie uczestnicy, słysząc dany dźwięk, oczekiwali określonego obrazu.

Następnie wprowadzano element zaskoczenia i zmieniano obraz wyświetlany po konkretnym dźwięku. Naukowcy zaobserwowali wówczas, że poziom zdziwienia był znacznie niższy w przypadku osób z autyzmem, mimo że wcześniej w takim samym stopniu jak grupa kontrolna przyswoili sobie oczekiwane wzorce. Co więcej, im bardziej nasilone były objawy autyzmu, tym mniejsze było zaskoczenie uczestników. Odzwierciedlało się to m.in. w stopniu rozszerzenia źrenic związanym z wydzielaniem noradrenaliny.

- Gdy nie jesteśmy pewni tego, w co wierzymy, na przykład w nieprzewidywalnych warunkach, kierujemy się bardziej naszymi zmysłami niż wcześniejszymi oczekiwaniami. Jeśli osoby z autyzmem częściej oczekują zmienności otoczenia, może to wyjaśniać ich skłonność do przeciążenia sensorycznego czy ograniczonej wrażliwości na kontekst - zauważa dr Lawson.

- Te badania pomagają nam lepiej zrozumieć, różnice w postrzeganiu świata przez autystów - komentuje badaczka.

Naukowcy dodają, że zastosowane metody modelowania matematycznego i komputerowego mogą pomóc ustalić neurologiczne mechanizmy leżące u podstaw różnic w zakresie tego, w jaki sposób reagujemy na zmiany w naszym otoczeniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum