Ponad 73 mln zł od FNP m.in. na badania nad plastycznością mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2018 15:41

Dwa centra naukowe powstaną w Warszawie dzięki środkom z programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Otrzymają one łącznie ponad 73 mln zł - poinformowała FNP. Prowadzone w nich będą badania nad plastycznością mózgu i promieniowaniem elektromagnetycznym.

Ponad 73 mln zł od FNP m.in. na badania nad plastycznością mózgu. Fot. Archiwum

Obydwa ośrodki powstaną w Warszawie - jeden w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, a drugi w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN - informuje w czwartek (26 lipca) FNP na stronie internetowej. Kierować nimi będą wybitni polscy badacze o uznanym na świecie dorobku naukowym.

Środki na realizację obu projektów zostały przyznane w ramach rozstrzygniętego właśnie czwartego ogólnopolskiego konkursu FNP na Międzynarodowe Agendy Badawcze. Program ten realizowany jest od listopada 2015 r. ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Jego efektem ma być powstanie w Polsce wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej ośrodków naukowych.

We współpracy z warszawskim Instytutem Nenckiego PAN powstanie Centrum Doskonałości BRAINCITY. Pokierują nim prof. Leszek Kaczmarek i dr hab. Ewelina Knapska. Celem BRAINCITY jest zrozumienie i wykorzystanie złożonej plastyczności ludzkiego mózgu w celu zwalczania chorób.

"Nasza wiedza w zakresie neurobiologii, funkcjonowania i dysfunkcji mózgu wzrasta w ostatnich latach w niebywałym tempie. Wszystkie te znamienne osiągnięcia technologiczne i metodologiczne zostaną wykorzystane w BRAINCITY. Celem nadrzędnym naszej działalności będzie wypracowanie nowych rozwiązań poprawiających profilaktykę, diagnostykę, monitorowanie oraz leczenie chorób i patologii związanych z plastycznością mózgu" - mówi cytowany w komunikacie FNP prof. Leszek Kaczmarek.

Międzynarodowym partnerem strategicznym przedsięwzięcia będzie Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL). Projekt BRAINCITY otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 39 mln zł na okres pięciu lat.

Z kolei w ramach drugiego zwycięskiego projektu, w ośrodku CENTERA (Centrum Badań i Zastosowań Technologii Terahercowych) polscy fizycy pracować będą nad tzw. "luką terahercową". Centrum, które prowadzone będzie w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie, kierować będą profesorowie Wojciech Knap i Thomas Skotnicki.

Kolejny konkurs w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze został ogłoszony 23 lipca. Wnioski do konkursu mogą składać wybitni naukowcy z całego świata, którzy zamierzają realizować projekt MAB w jednostce na terytorium Polski, z wyłączeniem województwa mazowieckiego. Termin składania wniosków mija 14 września br.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum