Pomorskie: 100 mln zł na badania, rozwój i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2018 14:52

Agencja Rozwoju Pomorza ogłosiła konkurs, w którym firmy i instytucje naukowe z regionu mogą uzyskać unijne dofinansowanie realizacji projektów badawczo-rozwojowych. W puli środków jest 100 mln zł.

Pomorskie: 100 mln zł na badania, rozwój i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań
Środki można pozyskać m.in. na budowę, rozbudowę albo przebudowę laboratoriów specjalistycznych lub centrów badawczo-rozwojowych Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

O rozpisaniu konkursu poinformowała Barbara Merchel-Czech z działu promocji Agencji Rozwoju Pomorza (ARP). Wyjaśniła, że jest to pierwszy tego typu projekt, w którym firmy mogą pozyskać kompleksowe wsparcie finansowe nie tylko na badania, ale także na wdrożenie będących ich wynikiem konkretnych innowacyjnych rozwiązań w biznesie.

"Oznacza to, że w jednym wniosku można ubiegać się o środki finansowe np. na opracowanie innowacyjnego produktu i jednocześnie uruchomienie nowej linii do jego produkcji. Konkurs nie stawia też granicy dofinansowania dla jednego podmiotu" - wyjaśnił cytowany w komunikacie marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Jak doprecyzowała Merchel-Czech, w konkursie nie określono ani minimalnej ani maksymalnej kwoty, o którą można się ubiegać. Jedynym ograniczeniem jest procentowy udział dofinansowania ze środków europejskich - może on wynieść maksymalnie 80 proc. kosztów kwalifikowanych.

W ramach konkursu można pozyskać dofinansowanie na realizację badań przemysłowych i prac rozwojowych, w tym na budowę, rozbudowę albo przebudowę laboratoriów specjalistycznych lub centrów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach. Z pozyskanych środków możliwy też będzie zakup aparatury badawczej, sprzętu i urządzeń laboratoryjnych, technologii itp.

Środki mogą posłużyć także ochronie praw do własności intelektualnej, w tym dokonywaniu zgłoszeń patentowych, wykupowi licencji czy pokryciu innych kosztów związanych z prawną ochroną wprowadzanego na rynek produktu lub usługi.

Jak wyjaśniła Merchel-Czech środki będą mogły otrzymać zarówno małe i średnie, jak i duże przedsiębiorstwa. Mogą one aplikować o dofinansowanie w partnerstwach z innymi firmami, jednostkami naukowymi, szkołami wyższymi, izbami gospodarczymi i klastrami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami prowadzącymi badania naukowe lub prace rozwojowe.

Dofinansowanie otrzymają projekty mieszczące się wyłącznie w obszarach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Cytowany w komunikacie Jacek Zwolak z ARP przypomniał, że należą do nich m.in. "branża morska i portowo-logistyczna, sektor IT, budownictwo, ekoefektywne technologie w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw, a także medycyna w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia".

"Stwarzając możliwość dofinansowania komponentu inwestycyjnego liczymy na wysokiej jakości projekty. W poprzednich naborach do ARP wpłynęło prawie 180 projektów o łącznej wartości ponad 791 mln zł. Wnioskowano o ponad 655 mln zł unijnego wsparcia z czego 47 projektów o łącznej wartości 187 mln otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 116 mln zł. To bardzo dobry wynik wskazujący na innowacyjny potencjał naszych firm" - podsumował z kolei cytowany w komunikacie marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Wnioski o dofinansowanie można będzie składać, począwszy od lutego przyszłego roku, w Agencji Rozwoju Pomorza. Więcej informacji na temat konkursu znaleźć można na stronie internetowej www.arp.gda.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum