Pomiar glukozy bez kłucia?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2010 16:19

Ważne dla cukrzyków: codzienne, bolesne nakłucia są podstawową metodą sprawdzania poziomu glukozy w organizmie, jaką muszą się posługiwać osoby chorujące na tę chorobę, już niedługo odejdą do lamusa...

W ostatnim czasie pojawiły się nowe pomysły na detektory wykrywające poziom cukru, większość z nich wymaga jednak umieszczenia specjalnego urządzenia lub reagującej na glukozę substancji wewnątrz organizmu.

Zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) od ponad 10 lat pracuje nad mierzeniem poziomu glukozy przez skórę. Metoda wykorzystuje działające na cząsteczki cukru, promienie podczerwone, którymi prześwietla się skórę.

Badaczom udało się właśnie pokonać główny problem opracowanej przez nich procedury. Promieniowanie podczerwone wnika jedynie bardzo płytko w tkankę skóry, nie mierzy więc poziomu cukru we krwi, tylko w otaczającym komórki skóry płynie. Uczeni opracowali specjalny algorytm, który na podstawie otrzymanych wyników z takiego badania potrafi obliczyć stężenie glukozy we krwi.

Drugą przeszkodą, z którą borykał się zespół z MIT są zmiany poziomu cukru po jedzeniu. Ponieważ stężenie cukru we krwi zmienia się szybciej niż w pozostałych tkankach, odczyt wykonany po posiłku byłby niedokładny. Uczonym udało się uwzględnić szybkość tego procesu w swoim algorytmie. Na jesień zaplanowane są badania kliniczne, na razie na zdrowych osobach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum