×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polskie patenty w Europie: Prym wiodą technologie medyczne i produkty farmaceutyczne

Autor: oprac. MP • Źródło: EPO/materiały prasowe05 kwietnia 2022 15:00

Polskie przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe i instytuty badawcze w czołówce zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu  Patentowego (EPO). Wiodącymi dziedzinami technologie medyczne i produkty farmaceutyczne: wzrost o 71,1 proc.

Polskie patenty w Europie: Prym wiodą technologie medyczne i produkty farmaceutyczne
Polskie patenty zgłaszane do EPO to przede wszystkim wynalazki związane z medycyna i farmacją. Fot. Shutterstock
  • Polska jednym z liderów zgłoszeń patentowych złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym
  • Liczba zgłoszeń patentowych złożonych w EPO przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe i instytuty badawcze wzrosła w 2021 r. o 12,8 proc.
  • Wiodącymi dziedzinami wśród zgłoszeń patentowych z Polski są technologie medyczne i produkty farmaceutyczne

Polska w czołówce zgłoszeń patentowych w  Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) 

Jak wynika z opublikowanego Indeksu Patentowego 2021, liczba zgłoszeń patentowych złożonych w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO) przez polskie przedsiębiorstwa, uczelnie wyższe i instytuty badawcze wzrosła w 2021 r. o 12,8 proc. (w sumie 539 zgłoszeń).

To czterokrotnie większe tempo wzrostu niż w roku poprzednim (3,2 proc.) i ponad 4,5-krotne w porównaniu ze średnią dla UE-27 (2,7 proc.). To także drugi najwyższy wskaźnik wzrostu w Europie po Portugalii (wśród wszystkich krajów, które złożyły ponad 200 zgłoszeń patentowych).

Źródło EPO
Źródło EPO

 

Technologie medyczne i produkty farmaceutyczne zgłaszane w EPO

Z raportu wynika, że wiodącą dziedziną wśród zgłoszeń patentowych z Polski są technologie medyczne (awans z miejsca 2.), w której odnotowano wzrost o 71,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Na kolejnym miejscu uplasowały się zaś produkty farmaceutyczne (+11,4 proc.).

Te dwa obszary związane z ochroną zdrowia reprezentują łącznie 19,3 proc. wszystkich polskich zgłoszeń patentowych składanych do EPO, w porównaniu do 15,3 proc. w roku 2020.

Politechnika Śląska liderem w zgłaszaniu patentów do EPO

W 2021 r. do EPO wpłynęło ogółem 188 600 zgłoszeń, co oznacza wzrost o 4,5 proc. po niewielkim spadku w 2020 r. (-0,7%).

- Duży popyt na patenty w ubiegłym roku świadczy o tym, że innowacyjność nadal utrzymuje się na wysokim poziomie - powiedział António Campinos, prezes EPO.

- Podkreśla to kreatywność i determinację innowatorów w Europie i na całym świecie. Złożyli oni większą liczbę zgłoszeń patentowych, a silny rozwój technologii cyfrowych stanowi niezbity dowód transformacji zachodzącej we wszystkich sektorach i branżach - dodał.

Według raportu 4 z 10 największych polskich podmiotów zgłaszających patenty to uczelnie lub instytuty badawcze, a liderem jest Politechnika Śląska (skok z 4. miejsca rok wcześniej).

Źródło EPO
Źródło EPO

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze