Polskie badania nad komórkami macierzystymi otrzymały prestiżowy europejski grant

Autor: oprac. WOK • Źródło: UJ, Rynek Zdrowia10 stycznia 2022 20:01

Zbadanie jak krwiotwórcze komórki macierzyste adaptują się do sytuacji stresowych - taki jest cel projektu naukowego realizowanego w Zakładzie Biotechnologii Medycznej UJ. Krakowscy badacze zostali laureatami prestiżowego Starting Grant - Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.

Polskie badania nad komórkami macierzystymi otrzymały prestiżowy europejski grant
Komórki macierzyste są przedmiotem badań krakowskich naukowców FOT. PAP (zdjęcie ilustracyjne)
  • Na opublikowanej w poniedziałek, 10 stycznia liście zdobywców tegorocznych prestiżowych Starting Grant - grantów przyznawanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC) - znalazło się 397 naukowców z 22 europejskich krajów
  • Wśród laureatów są badacze z pięciu polskich ośrodków.
  • Granty ERC stwarzają naukowcom warunki do realizacji twórczych i nowatorskich projektów naukowych
  • ERC stosuje strategię bottom-up - nie definiuje tematyki badań. Naukowcy mogą więc składać wnioski ze wszystkich dziedzin wiedzy

Chcą wyjaśnić mechanizm pamięci krwiotwórczych komórek macierzystych

- Badacze z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ zostali laureatami prestiżowego Starting Grant - Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) i znaleźli się w gronie 397 nagrodzonych naukowców. Listę tegorocznych zwycięzców przedstawiono w poniedziałek, 10 stycznia - informuje nas krakowska uczelnia.

Starting Grant zrealizuje, między innymi dr Krzysztof Szade z Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ. Jego projekt ma na celu zbadanie jak krwiotwórcze komórki macierzyste adaptują się do sytuacji stresowych.

Zaplanowane doświadczenia mają wyjaśnić, czy krwiotwórcze komórki macierzyste posiadają pamięć epigenetyczną, dzięki której szybciej i efektywniej produkują potrzebne komórki krwi przy powtarzających się czynnikach stresowych.

- Projekt zakłada wyjaśnienie mechanizmu pamięci krwiotwórczych komórek macierzystych na poziomie pojedynczej komórki w oparciu o nowe modele myszy transgenicznych, a także badania na ludzkich krwiotwórczych komórkach macierzystych. Badania mogą się przyczynić do lepszego zrozumienia jak produkowana jest nasza krew i opracowania nowych strategii terapeutycznych. - tłumaczy dr Krzysztof Szade.

Mają swobodę tworzenia zespołu naukowego

Granty ERC stwarzają naukowcom warunki do realizacji twórczych i nowatorskich projektów naukowych. ERC stosuje strategię bottom-up - nie definiuje tematyki badań. Naukowcy mogą więc składać wnioski ze wszystkich dziedzin wiedzy. Badacze mają również swobodę tworzenia zespołu naukowego oraz wyboru instytucji, w której projekt będzie realizowany. Lider projektu ma zagwarantowaną niezależność naukową. To on decyduje o sprawach merytorycznych i finansowych związanych z projektem.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznaje środki na 3 główne rodzaje projektów trwających do 5 lat. Starting Grant przeznaczone są dla osób od 2 do 7 lat po doktoracie. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 1,5 mln euro.

Na opublikowanej w poniedziałek liście zdobywców tegorocznych Starting Grant znalazło się 397 naukowców z 22 europejskich krajów, którym przyznano na badania łącznie 619 milionów euro. O granty ubiegało się ponad 4 tys. przedstawicieli nauki, a współczynnik sukcesu wyniósł 9,8 proc.

Najwięcej grantów zdobyli badacze z Niemiec, Francji , Wielkiej Brytanii i Holandii

Najwięcej z nich zdobyli badacze z Niemiec (72), Francji (53), Wielkiej Brytanii (46) i Holandii (44). Osiem grantów będzie realizowanych w 5 jednostkach naukowych w Polsce: w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytucie Slawistyki PAN oraz Fundacji Adeptów i Miłośników Ekonomii.

- Uniwersytet Jagielloński zapewnia wsparcie dla starających się o ambitne projekty międzynarodowe i nadal rozwijać będzie tę ofertę. Liczę, że przyniesie to kolejne, wymierne efekty i jeszcze w tym roku będziemy gratulować kolejnym laureatom prestiżowych grantów z UJ - mówi prof. Piotr Kuśtrowski, prorektor UJ ds. badań naukowych.

Lista wszystkich laureatów Starting Grant jest dostępna na stronie erc.europa.eu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum