Polski start up doceniony za systemy diagnostyki medycznej

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2019 07:30

Scope Fluidics to polski start up, który opracował dwa innowacyjne systemy do diagnostyki medycznej. Jako jedyne z Polski, znalazły się one w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie wybranych w konkursie przez American Association for Clinical Chemistry (AACC).

Polski start up doceniony za systemy diagnostyki medycznej
Fot. Archiwum

Jak za komunikatem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej podaje serwis Nauka w Polsce, uznanie zdobył służący do wykrywania zakażeń szpitalnych system PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki.

System BacterOMIC docenili też eksperci European Innovation Council (EIC), którzy na jego rozwój przyznali firmie Scope Fluidics grant w wysokości ponad 1,9 mln euro.

AACC to największa na świecie organizacja skupiająca specjalistów diagnostyki medycznej i wydawca Clinical Chemistry - najważniejszego periodyku naukowego dotyczącego tej dziedziny. Rozwiązania polskiego start upu, którego współzałożycielem i prezesem jest prof. Piotr Garstecki, zostały nagrodzone w konkursie Disruptive Technology Awards 2019 i zostały zaprezentowane w strefie Innovation Zone podczas sierpniowych targów AACC w Kalifornii.

"Zawsze marzyłem, by choć część tego, czym zajmujemy się naukowo, znalazło zastosowanie w praktyce - mówi profesor Garstecki, cytowany w komunikacie. - Mamy wspaniały, ambitny zespół świetnie wykształconych specjalistów, wspierają nas również eksperci zagraniczni z najbardziej doświadczonych rynków. Jeśli chodzi o BacterOMIC, testy potwierdziły możliwość analizy synergii pomiędzy wieloma parami antybiotyków w automatycznym teście - kluczową cechę wyróżniającą nasz system na tle konkurencji".

BacterOMIC to odpowiedź na jeden z największych problemów współczesnego świata, czyli spadek skuteczności antybiotyków.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum