Polska uczona bada substancję, która złagodzi głód narkotykowy

Autor: Ewelina Krajczyńska-PAP/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2013 11:53

Joanna Miszkiel z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie bada związek, który potrafi zahamować "nawrót amfetaminowy". W przyszłości może wytworzyć z niego lek, który łagodzi głód narkotykowy u abstynentów i zmniejsza chęć sięgnięcia kolejny raz po narkotyk.

Polska uczona bada substancję, która złagodzi głód narkotykowy

- Wytrzymanie w stanie abstynencji jest bardzo trudne, a czasem wręcz bolesne. Nie ma zbyt wielu farmakologicznych możliwości pomocy takim osobom. Dlatego pracujemy właśnie nad substancją, która hamuje chęć sięgnięcia po raz kolejny po narkotyk - powiedziała PAP badaczka.

W swojej pracy doktorskiej zajmuje się problem uzależnienia amfetaminowego. Jak wyjaśnia, amfetamina i kokaina należą do grupy związków psychostymulujących. Przyjmowanie tych substancji powoduje, że odczuwamy przyjemność. Ten stan jest wynikiem wzmożonego uwalniania dopaminy w rejonie mózgu zwanym układem nagrody. Ciągła lub długotrwała nadaktywność tego układu zaburza równowagę neuroprzekaźników w mózgu, co prowadzi do uzależnienia.

- Prowadzone przeze mnie badania mają na celu znalezienie potencjalnego leku przeciw uzależnieniu od amfetaminy, zwłaszcza w najbardziej krytycznym jej etapie - nawrocie - wyjaśnia rozmówczyni PAP.

Uczona bada znaczenie jednego podtypu receptorów umieszczonych na neuronach - receptora 5-HT1B - w uzależnieniu od amfetaminy. Badania prowadzone wcześniej na świecie pokazały, że receptory te potrafią zapobiegać nawrotom kokainowym - naukowcy blokują je za pomocą odpowiednich związków chemicznych.

- Nasz związek działa tylko na receptor 5-HT1B, dlatego jest tak skuteczny - podkreśliła badaczka.

W przyszłości taki związek odpowiednio przetworzony i przygotowany, w postaci tabletek czy zastrzyków, mógłby pomagać osobom, które chcą wyleczyć się z uzależnienia narkotykowego. - Proces wprowadzenia leku na rynek trwa nawet kilkadziesiąt lat. My jesteśmy dopiero po pierwszych badaniach podstawowych, obecnie wykonujemy badania na gryzoniach. Jeśli osiągniemy sukces i pojawi się możliwość współpracy z firmą farmaceutyczną, będzie można prowadzić dalsze badania - wyjaśniła uczona.

Na razie trudno powiedzieć, czy taka substancja pomogłaby też w walce z uzależnieniem od alkoholu czy papierosów. - Każde uzależnienie działa inaczej. Odpowiadają za nie inne mechanizmy, które reagują inaczej na poszczególne substancje - zaznaczyła Joanna Miszkiel.

Badaczka otrzymała niedawno stypendium doktoranckie w wysokości 27 tys. złotych w ramach programu "L'Oreal Polska dla Kobiet i Nauki". Patronat nad tym programem objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum