Polska przestaje być szarą strefą na europejskiej mapie biobanków

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2016 18:04

Polska jest coraz bliżej przystąpienia do Konsorcjum na rzecz Infrastruktury Badawczej Biobanków i Zasobów Biomolekularych (BBMRI-ERIC).

Polska przestaje być szarą strefą na europejskiej mapie biobanków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

List z prośbą w tej sprawie podpisał minister nauki Jarosław Gowin, a teraz czeka ona na akceptację zgromadzenia BBMRI-ERIC. Członkostwo zwiększy konkurencyjność polskich naukowców i badań w naukach biomedycznych.

BBMRI-ERIC (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure - European Research Infrastructure Consortium) to organizacja zrzeszająca ponad 225 instytucji i placówek badawczych - głównie biobanków - z 30 krajów.
 
Pod koniec czerwca br. decyzję w sprawie przystąpienia Polski do Konsorcjum przyjęła Rada Ministrów. Z końcem lipca minister nauki Jarosław Gowin podpisał list, w którym wystąpił do dyrektora generalnego BBMRI-ERIC z oficjalną prośbą o członkostwo Polski w Konsorcjum na najbliższych pięć lat. Prośba ta musi zostać jeszcze zaakceptowana przez Zgromadzenie Członków BBMRI-ERIC.

- Przystąpienie i udział Polski w BBMRI-ERIC wpłynie pozytywnie na wzmocnienie skuteczności polskich badań w dziedzinie nauk biomedycznych. Pełne członkostwo w BBMRI-ERIC to gwarancja dostępu dla polskich naukowców do wieloośrodkowej infrastruktury badawczej, w tym zasobów innych biobanków partnerskich, a także ważny krok ku zwiększeniu konkurencyjności polskich badań i krajowego przemysłu B+R w skali europejskiej i międzynarodowej - wyjaśnia, pytane przez PAP, biuro prasowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW).

Jak informuje MNiSW, od 2013 r. Polska formalnie uczestniczy w pracach BBMRI-ERIC w charakterze obserwatora. - Status ten pozwala na śledzenie prac podejmowanych na arenie krajów członkowskich w przedmiotowym zakresie, jednak nie pozwala na udział w podejmowaniu decyzji o strategii rozwoju nauk biomedycznych w Europie - przypomina MNiSW.
 
Wraz z podpisaniem listu przez ministra Gowina, nominację na tzw. Krajowy Ośrodek Wiodący otrzymał Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, a jego kierownik dr Łukasza Kozerę został koordynatorem krajowym.

Do grona siedmiu partnerów z Polski należą: Centralny Bank Tkanek i Materiału Genetycznego w Zakładzie Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; Pracownia Inżynierii Tkankowej w Zakładzie Histologii i Embriologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; Pracownia Biobank w Katedrze Biofizyki Molekularnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego; Uniwersytet Medyczny w Lublinie; Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Chęcinach koło Kielc.

- Polska w końcu przestaje być szarą strefą na mapie europejskich biobanków, a stanie się równoważnym partnerem. Potencjał naszych ośrodków naukowych jest ogromny i z pewnością zostanie dostrzeżony zarówno przez innych partnerów naukowych, jak i firmy farmaceutyczne - mówi dr Łukasz Kozera.
 
- Biobanki można zdefiniować jako zbiory próbek ludzkiego materiału biologicznego - wyjaśnia dr Kozera. - Mówiąc materiał biologiczny mam na myśli krew, produkty krwiopodobne, tkanki w tym: nowotworowe; ślinę oraz inne.

- Biobanki są zatem miejscami, gdzie osoby pacjenci mogą oddać, a naukowcy pobrać materiał biologiczny do badań naukowych, dlatego ich funkcjonowanie ma szczególne znaczenie dla sektora badań i innowacji, który jest przecież uzależniony w tym obszarze w dużym stopniu od wyselekcjonowanego i dobrze scharakteryzowanego materiału biologicznego. To też droga do tak istotnej dla wszystkich medycyny spersonalizowanej - mówi dr Kozera.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze