Polska nauka bardziej konkurencyjna w ramach "inteligentnego rozwoju"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 lipca 2013 17:49

Wsparcie konkurencyjności polskich instytucji naukowych w Europie oraz stymulacja współpracy między badaczami a przedsiębiorcami - to główne cele nowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR). Projekt programu powstaje w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Polska nauka bardziej konkurencyjna w ramach "inteligentnego rozwoju"

Wstępna wartość programu, który będzie realizowany w nowej perspektywie finansowej (2014-2020) to 7,6 mld euro.

Projekt programu (PO IR) powstaje pod kierunkiem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Pierwsze konsultacje społeczne rozpoczną się na początku sierpnia. PO IR będzie nastawiony na wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji. Program ma dwa cele: wesprzeć konkurencyjność polskich instytucji naukowych w Europie oraz stymulować współpracę między badaczami a przedsiębiorcami.

Nowością w programie jest tzw. inteligentna specjalizacja. Zgodnie z wytycznymi KE, Polska musi wybrać priorytetowe dziedziny, w które zainwestujemy więcej. Chodzi o zakresy, w których mamy największą szansę odnieść sukces i dzięki temu osiągnąć przewagę konkurencyjną. Ma je określić Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. W lipcu na stronach internetowych MG ma zostać opublikowana propozycja krajowych inteligentnych specjalizacji. Na wrzesień zaplanowano ich konsultacje społeczne.

Podstawą do określenia "inteligentnych specjalizacji" jest Krajowy Program Badań, uchwalony w 2011 r. przez Radę Ministrów, zawierający założenia polityki naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. W programie określono siedem priorytetowych kierunków badawczych, na których powinny skoncentrować się inwestycje w Polsce w najbliższych latach.

Te kierunki to: "nowe technologie w zakresie energetyki", "choroby cywilizacyjne, nowe leki oraz medycyna regeneracyjna", "zaawansowane technologie informacyjne, telekomunikacyjne i mechatroniczne", "nowoczesne technologie materiałowe", "środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo", "społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" oraz "bezpieczeństwo i obronność państwa".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum