Polska firma zgłosiła do URLP szybkie testy przesiewowe do typowania osób zarażonych koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2020 12:04

Polska firma diagnostyki laboratoryjnej BioMaxima S.A. zgłosiła do URPL szybkie testy przesiewowe do wykrywania koronawirusa - poinformował PAP w poniedziałek (2 marca) przedstawiciel firmy. Wynik testu można odczytać po upływie 10 minut.

Materiałem badanym może być krew pełna, osocze lub surowica - podaje firma.

Testy do wykrywania koronawirusa zostały zgłoszone w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce (URPL) przez firmę BioMaxima S.A.

- Test umożliwia szybką, masową diagnostykę przesiewową. Takie rozwiązanie umożliwia typowanie osób z infekcją wirusem 2019-nCoV spośród grupy podwyższonego ryzyka, które powinny następnie być poddane bardziej precyzyjnej i kosztownej diagnostyce potwierdzającej w jednym z autoryzowanych laboratoriów, lub ewentualnej kwarantannie. Liczymy, że zastosowanie testów przesiewowych w obecnej sytuacji sezonu grypowego umożliwi uniknięcie utrudnień w funkcjonowaniu transportu międzynarodowego, firm i instytucji spowodowanych masową niepewnością. Takie algorytmy postępowania, które pozwalają odróżnić zwyczajną influenzę od tej wywołanej 2019-nCoV, wprowadzane są już m.in. w Niemczech - podkreśla Łukasz Urban, prezes Zarządu BioMaxima S.A, cytowany w informacji przesłanej PAP.

Zgłoszony do URPL test 2019-nCoV Wuhan IgG/IgM został opracowany przez Hangzou AllTest Biotech Co. Ltd. Jest on szybkim testem immunochromatograficznym do jakościowego wykrywania u ludzi obecności przeciwciał IgG i IgM przeciwko 2019-nCoV (koronawirus). Materiałem badanym może być krew pełna, osocze lub surowica, a do przeprowadzenia szybkiego testu nie jest wymagane posiadanie specjalistycznego sprzętu.

W skład testu wchodzą indywidualnie pakowane kasetki zawierające studzienkę, w której umieszczany jest materiał badany oraz krople buforu załączonego do zestawu. Wynik testu możliwy jest do odczytania w okienku testowym po upływie 10 minut - czytamy w materiale prasowym.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum