×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polska badaczka pracuje nad nowym analizatorem. Ma pomóc w diagnostyce i nowych terapiach

Autor: PAP • Źródło: PAP08 marca 2023 14:45

Chemiczka z Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) prof. Ewa Gorodkiewicz opracowuje prototyp analizatora diagnostycznego w konkretnej technice, który ma pomóc naukowcom pracującym nad nowymi terapiami chorób w nowych metodach diagnostyki.

Polska badaczka pracuje nad nowym analizatorem. Ma pomóc w diagnostyce i nowych terapiach
prof. Ewa Gorodkiewicz opracowuje prototyp analizatora diagnostycznego w konkretnej technice. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock
  • UwB poinformował, że w tym celu powstała spółka typu spin-out Biomarkilo Sp. z o.o.
  • Założyli ją profesor Ewa Gorodkiewicz i fundusz inwestycyjny ASI BTM Investments
  • Jednym z zadań spółki będzie komercjalizacja wypracowanych rozwiązań

Biosensory, markery nowotworowe i analizator

Uczelnia poinformowała, że prof. Gorodkiewicz od lat zajmuje się badaniami nad markerami nowotworowymi, biosensorami i techniką, w której ma powstać analizator. Uzyskała m.in. 9 patentów na biosensory, jest laureatką nagród.

Spółka, która będzie komercjalizować pracę prof. Gorodkiewicz, będzie korzystać z uzyskanych przez badaczkę patentów, złożonych zgłoszeń patentowych czy nawet jeszcze nieopatentowanej wiedzy na zasadach rynkowych, w formie licencji. Komercjalizacja tej wiedzy ma też przynieść korzyści uczelni, m.in. finansowe.

UwB poinformował, że prof. Gorodkiewicz opracowała już jeden prototyp analizatora diagnostycznego w technice stacjonarnego, matrycowego SPRi (Powierzchniowy Rezonans Plazmonów w wersji Imaging), a teraz ma być on udoskonalany, zautomatyzowany.

- Dzięki temu urządzenie nie tylko będzie odpowiadało na potrzeby i wyzwania zespołów naukowych pracujących nad nowymi terapiami i metodami diagnostycznymi, ale też otworzy przed tego typu zespołami zupełnie nowe możliwości badawcze - podał w komunikacie UwB.

- Wielu chorobom towarzyszy obecność w organizmie biomarkerów - substancji, struktur lub procesów, które mogą być mierzone w organizmie (...) i świadczą o zmianach chorobowych. Biomarkerem są dobrze znane substancje (np. podniesiony cholesterol, który jest wskaźnikiem ryzyka chorób serca) albo bardziej skomplikowane [związku chemiczne - PAP] - tłumaczy prof. Gorodkiewicz.

Dodaje ona, że te biomarkery można oznaczać z wykorzystaniem biosensorów, czyli nowoczesnych narzędzi z wykorzystaniem biotechnologii. - Biosensor to niewielkie urządzenie: płytka zbudowana z warstw szkła i metalu oraz z części biologicznej, cząsteczek biologicznych, np.: enzymów, kwasów nukleinowych czy przeciwciał. Do przeprowadzenia badania z wykorzystaniem biosensora musi istnieć analizator - tłumaczy prof. Gorodkiewicz.

Ekspertka tłumaczy też, jak wygląda proces diagnostyczny: na biosensor, który zawiera cząstki biologiczne, nakłada się próbki płynów ustrojowych pacjenta, np. osocza.

- Jeśli w tych próbkach są określone biomarkery (konkretne biomolekuły), to w wyniku reakcji powstaje tzw. sygnał biologiczny, a biosensor go przekształca w mierzalny sygnał analityczny. W przypadku analizatora, o którym mowa, biosensor (bioczujnik) wiąże kolejne biomolekuły z próbki, co powoduje zmiany współczynników załamania światła na biosensorze - wyjaśnia pani profesor.

Analizator profesor Gorodkiewicz wykorzystuje technikę SPRi.

- Włączenie analizatora SPRi do projektów badawczych umożliwi zebranie dużej liczby danych wysokiej jakości w krótkim czasie. Automatyzacja procesu pomiarowego pozwoli na obsługę urządzenia nawet przez osoby o niższych kompetencjach w obszarze techniki SPRi. Dalsze analizy dużej liczby wysokiej jakości danych wsparte np. algorytmami sztucznej inteligencji mogą ujawnić zupełnie nowe, nieoczywiste korelacje, istotnie zwiększające szanse na opracowanie użytecznych klinicznie procedur i testów diagnostycznych - tłumaczy prof. Gorodkiewicz.

Dodaje przy tym, że liczy na to, że opracowana nowa metodyka będzie mogła rywalizować z innymi metodami w laboratoriach diagnostycznych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze