Polska badaczka opracowała nowy model prognozowania mutacji wirusów grypy

Autor: WP.PL/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2014 16:54

Dr Marta Łuksza opracowała nowy, precyzyjny model prognozowania wirusów grypy w kolejnym sezonie. Jak podkreśla polska badaczka z Uniwersytetu Columbia, metoda jest obiecująca i jest nadzieja, że znajdzie zastosowanie. Wyniki badań opublikowały prestiżowe światowe pisma, m.in. Nature.

Jak stwierdza w wywiadzie dla wp.pl dr Marta Łuksza, w nowej metodzie zaproponowano model oceny, które z wirusów istniejących w danym sezonie będą dominujące w następnym sezonie.

Model opiera się na dosyć prostych założeniach. Na podstawie danych pobieranych od pacjentów z przeszłości, jesteśmy w stanie zrekonstruować historię wirusa, czyli jakie szczepy i mutacje były już zaobserwowane i jaka jest ich genealogia. Ponieważ te wirusy już zarażały ludzi w przeszłości, to nasze systemy odpornościowe wytwarzają przeciwciała i jesteśmy na nie odporni.

Nowe wirusy muszą się zmienić, aby móc dalej zarażać. Takie zmiany dokonują się przez kolejne mutacje wirusa. Z drugiej strony, zmiany są konieczne, ale tylko w tych fragmentach, które odpowiadają za kontakt z przeciwciałami. Jak się okazuje, nie mogą się one pojawiać wszędzie, bo mogłyby zaburzać podstawowe funkcje życiowe wirusa.

- Nasz model bierze pod uwagę te dwa czynniki - innowację w pewnych fragmentach genomu wirusa i konserwację w innych częściach - tłumaczy dr  Łuksza.

Więcej: www.wp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum