Polska badaczka chce rozwiązać zagadkę związanych białek

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 12 listopada 2013 12:11

Naukowcy nie wiedzą, jak i dlaczego na białkach zawiązują się węzły, ani jak je rozwiązać. Tymczasem rozwiązanie tej zagadki może pomóc w leczeniu otyłości czy choroby Parkinsona.

Polska badaczka chce rozwiązać zagadkę związanych białek
Jak na łamach serwisu PAP Nauka w Polsce tłumaczy dr Joanna Sułkowska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, białko przypomina łańcuch o otwartych końcach.

Uczona zamierza zaprojektować i wykonać doświadczenie, dzięki któremu dowiemy się, jak zawiązać i rozwiązać węzeł utworzony na białku. Węzła nie można tak po prostu rozciąć, gdyż wówczas białko straciłoby swoje biologiczne funkcje.

- Z życia codziennego wiemy, że wiążą się wszelkie kable, słuchawki do telefonu, a nawet nasze włosy. Węzły są czymś powszechnym i zawiązują się spontanicznie - opisuje.

Występują również w naszym ciele np. w strukturach DNA. Posiada je też około 2 proc. struktur białkowych, zdeponowanych w specjalnej światowej bazie białek.

- To dość mało. Jednak nie wiadomo, czy rzeczywiście jest ich tylko tyle, czy po prostu węzłów na pozostałych białkach nikt do tej pory nie potrafił zidentyfikować - podkreśla badaczka.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum