Polscy specjaliści rozwijają terapię szumów usznych

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2017 09:58

Polscy specjaliści przygotowali więc specjalne urządzenie i oprogramowanie, dostarczające pacjentom zarówno stymulację akustyczną jak i sygnały wibracyjne. Wykorzystywane są do tego m.in. zegarek iWatch Apple i specjalne słuchawki, przez które podawane będą odpowiednie sygnały. Rozwiązanie ma być także dostosowywane do urządzeń innych producentów.

- Jesteśmy na etapie walidacji systemu i łączenia urządzeń ze sobą. Na grupie pacjentów sprawdzamy m.in. czy urządzenie używa odpowiedniej częstotliwości. Po tej weryfikacji będziemy mogli zacząć przygotowywać oprogramowanie dla lekarzy, które będzie kontrolowało cały proces terapeutyczny - planuje Pabiś.

Długotrwałe szumy uszne - wyjaśnia Pabiś - można leczyć także pierwotną metodą opracowaną przez jego zespół, jednak ta druga przynosi znacznie lepsze i szybsze rezultaty. W przypadku pierwszej odbudowa unerwienia trwa od sześciu lat do roku; w drugiej od 2 lat do 6 miesięcy.

Na rynku jest już terapia, która może rozwiązywać problem długotrwałych szumów usznych, jednak pacjent musi jeździć na zabiegi do placówki medycznej, a potrzeba ich około 10 w dwa tygodnie.

Z badań z roku 2011 przeprowadzonych przez Oxford Journal of Neuroscience wynika, że 35-45 proc. Polaków odczuwa szumy uszne, a w około 25 proc. przypadków dolegliwości te są dokuczliwe, powodują kłopoty ze snem czy rozdrażnienie. Szum może powstawać wskutek np. przewlekłego zapalenia ucha środkowego lub ubytku słuchu spowodowanego urazem akustycznym, lekami, wahaniami hormonalnymi czy stresem.

Każdy może odczuwać szum nieco inaczej. Może to być szum morza, pisk, syczenie. Wszystko zależy od tego, jak szerokie pasmo komórek zostało zniszczone. Jeśli uszkodzenie komórek jest niewielkie, czasem można je wyregulować, np. poprzez dobre dotlenienie komórek. Pod wpływem tlenu potrafią się one zregenerować, a szum znika. Jednak zazwyczaj ten proces nie jest taki prosty, zwłaszcza u osób zmagającym się z problemem dłużej niż cztery lata.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum