Polscy naukowcy wyizolowali koronawirusa z próbki pacjenta zero

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2020 17:45

Zespół Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie - wyizolował i scharakteryzował wirusa SARS-CoV-2 z próbki pobranej od pierwszego pacjenta z Polski, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem.

- Wyizolowanie wirusa pozwoli także lepiej poznać jego biologię - podkreśla dyrektor Grzegorz Juszczyk. Fot. PTWP

Badania w celu izolacji wirusa SARS-CoV-2 od kolejnych pacjentów są w toku.

- Takie badania są bardzo ważne dla celów śledzenia rozwijania się epidemii, jak również mają ogromną wartość naukową - podkreśla w informacji dla PAP dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie Grzegorz Juszczyk.

Charakterystyka szczepów wirusa pojawiających się na terenie naszego kraju umożliwi śledzenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz identyfikację zmian wirusa w czasie i szybką reakcję na takie zmiany.

Dyrektor podkreśla, że obserwacja zmian może mieć istotne znaczenie w trakcie opracowywania leków, schematów leczenia oraz diagnostyki zakażeń.

- Wyizolowanie wirusa pozwoli także lepiej poznać jego biologię - podkreśla Juszczyk. Zapowiedział, że sekwencja genomu zostanie udostępniona w najbliższym czasie w publicznych bazach danych.

Badacze z wielu krajów dzielą się swoją wiedzą z innymi, aby jak najszybciej opracować leki, szczepionki i lepsze testy diagnostyczne na koronawirusa. Ustalono już np., że włoski szczep wirusa, różni się nieco od pierwotnej odmiany patogenu z Chin.

- Sekwencja uzyskanego izolatu wskazuje, że wirus przybył do nas z Niemiec  - mówi Juszczyk. - Ma jednak pewne unikatowe cechy, które wskazują na dalsze zmiany i konieczność dalszych badan próbek od osób zakażonych - dodał.

Badania laboratoryjne w kierunku koronawirusa dały dotąd pozytywny wynik u 251 osób, pięć z nich zmarło.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum