Polscy naukowcy pracują nad tomografem obrazującym całe ciało

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2020 11:53

Grupa naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie chce stworzyć tomograf, który będzie wskazywał niezauważalne we wczesnym stadium ogniska chorobowe (np. komórki nowotworowe), a także na zależności w procesach zachodzących w różnych organach, np. drogę przerzutów.

Czy tomograf może być mniejszy, a mimo to dokładniejszy? Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Zespół pracujący nad "Jagiellońskim PET-em" chce stworzyć tomograf obrazujący całe ciało. W istniejących tomografach, aby uzyskać taki obraz, należałoby wykonać nawet 15 zdjęć.

Tomograf ma mieć zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. "Będzie m.in. określał kardiologiczny stan pacjenta, sugerował farmaceutyki, jakie należy podać po zasygnalizowaniu zmian w komórkach, wykona także biopsję, a więc pobierze tkanki z chorego miejsca i określi ich stan" - czytamy w Dzienniku Polskim.

Naukowcy czekają na przyznanie grantu na projekt z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zespołem naukowców kieruje prof. Paweł Moskal. 

Wcześniej prof. Moskal wraz z zespołem ponad 30 specjalistów stworzył pierwszy i jedyny na świecie tomograf PET (pozytonowo-elektronowy), jednorazowo obrazujący 50-centymetrowy odcinek ciała człowieka. Prace nad tomografem trwały 10 lat i wymagały uzyskania 17 patentów w Europie, USA i Japonii.

Obecne szpitalne tomografy ważą nawet 1,5 tony. Urządzenie skonstruowane w Krakowie - zaledwie 50 kg. Tomograf z UJ jest też dużo tańszy niż klasyczne urządzenie. Składa się z 24 modułów, a ich liczbę można dowolnie zwiększać i zmniejszać.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum