Politechnika Świętokrzyska współpracuje ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2017 18:24

Politechnika Świętokrzyska rozpoczyna współpracę ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Umowa o współpracy naukowo-badawczej, podpisana we wtorek (26 września) przez obie instytucje, dotyczy m.in. możliwości zastosowania osiągnięć nanotechnologii w medycynie.

Politechnika Świętokrzyska współpracuje ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Umowę o współpracy naukowo-badawczej podpisali we wtorek w Kielcach rektor Politechniki Świętokrzyskiej (PŚ) prof. Wiesław Trąmpczyński oraz dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ŚCO) prof. Stanisław Góźdź.

Inżynierowie PŚ wspólnie z lekarzami ŚCO będą pracowali w dziedzinie nanotechnologii i zastosowania jej osiągnięć w medycynie. Do tego celu wykorzystywana będzie m.in. aparatura nowego Laboratorium Zaawansowanych Nanotechnologii i Nanomateriałów, zakupiona w ramach projektu Unii Europejskiej pn. "CENWIS". Nowoczesne laboratorium powstanie na wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn PŚ.

Projekt pn. "CENWIS" zakłada utworzenie Centrum Naukowo-Wdrożeniowego Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego, w którym pracować będą zespoły ekspertów. To one odpowiadać będą za realizację projektów badawczo-rozwojowych i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Projekt został wpisany do Kontraktu Terytorialnego Województwa Świętokrzyskiego, przewidzianego do finansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Inwestycja obejmuje stworzenie 12 laboratoriów, a jej szacowany koszt to około 75 mln zł.

- Nie ma postępu w medycynie, bez postępu w technice. Te wszystkie wspaniałe urządzenia w ŚCO stworzyli właśnie technicy - podkreślił prof. Trąmpczyński. Według rektora Trąmpczyńskiego współpraca z ŚCO mogłaby polegać również na projektowaniu przez PŚ np. implantów krtani, jednak "na razie trzeba się skoncentrować na stworzeniu laboratorium".

- Nie możemy powiedzieć wszystkiego, jeśli chodzi o te konkretne zastosowania, ponieważ konkurencja nie śpi, ale przyjdzie czas, kiedy będziemy mogli szczegółowo opowiedzieć o zastosowaniu tych nowoczesnych nanotechnologii na rzecz pacjenta - poinformował marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. Podkreślił, że takie prace trwają już od dłuższego czasu.

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci ok. 7 tys. studentów na 19 kierunkach i ponad 60 specjalnościach. Zatrudnia 514 nauczycieli akademickich.

Piotr Grabski (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze