Polak autorem nowatorskiej metody walki z szumami usznymi

Autor: Gazeta Wyborcza.Biz/Rynek Zdrowia • • 05 października 2015 19:13

29-letni Polak z Giżycka opracował nowatorską metodę leczenia szumów usznych, która niebawem może trafić do Emiratów Arabskich. Spółka, którą reprezentuje, już dziś jest wyceniana na 2 mln zł.

Polak autorem nowatorskiej metody walki z szumami usznymi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z badań wynika, że szumów usznych chociaż raz w swoim życiu doświadczyło aż 40 proc. Polaków. Dla jednej piątej to regularne utrapienie. Przyczyn zaburzenia może być kilka, np. nadciśnienie, wahania cholesterolu, wahania mineralne, hormonalne czy przewlekły stres.

Adam Pabiś, neurobiolog i audiolog, założyciel Centrum Nowoczesnej Audiologii opracował autorską metodę leczenia szumów usznych oraz specjalne urządzenie - neuroprocesor - które redukuje szum - podaje Gazeta Wyborcza.Biz.

Neuroprocesor jest stosowany, kiedy szum powstał z powodu nagłego ubytku słuchu. Pacjent dostaje niewielkie urządzenie z wyglądu przypominające odtwarzacz plików MP3 z kilkoma przyciskami i małymi słuchawkami, które nosi przez parę miesięcy co najmniej 7 godz. dziennie.

Neuroprocesor namierza ubytek słuchu oraz emituje stymulację akustyczną o odpowiedniej częstotliwości, która pobudza ucho wewnętrzne w miejscu uszkodzenia. Żeby szumy zostały zredukowane, potrzebne są też dieta i aktywność fizyczna.

Na razie nowatorska metoda nie jest refundowana przez NFZ. Zainteresował się nią jednak fundusz inwestycyjny Infini, który pozyskał dla spółki 1,5 mln zł na dalsze badania i rozwój produktu. Jedną piątą tej kwoty wyłożyły osoby prywatne, 80 proc. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Neuroprocesorami zaintersowanych jest ok. pięciu placówek w Emiratach Arabskich. Spółka "Kinetic" Centrum Nowoczesnej Audiologii, w której audiolog ma 51 proc. udziałów, jest wyceniana na blisko 2 mln zł.

Więcej: wyborcza.biz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum