Połączenie mózgu i sztucznej inteligencji zrewolucjonizuje leczenie wielu chorób?

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2019 12:33

Stworzenie interfejsu mózg-komputer jest celem startupu Neuralink, którego właścicielem jest Elon Musk. Może to pozwolić - poprzez oddziaływanie na neurony - na leczenie chorób neurologicznych czy przywracanie sparaliżowanym możliwości kontaktowania się z otoczeniem. Naukowcy twierdzą też, że możliwe jest wyłączanie lub przywracanie wspomnień.

Połączenie mózgu i sztucznej inteligencji zrewolucjonizuje leczenie wielu chorób?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Drogą do sprzęgnięcia mózgu ze sztuczną inteligencją jest zbudowanie półprzewodnika, który zostanie do niego wszczepiony. Ma się on składać z dużej liczby przewodów (nici) zakończonych elektrodami, które umieszczone zostaną w miejscach, gdzie mogą przechwytywać sygnały elektryczne generowane przez neurony. Sygnały te będą rejestrowane przez niewielką kapsułę umieszczoną za uchem, którą poprzez łączność bluetooth zasilać ma system komputerowy wyposażony w sztuczną inteligencję, przetwarzając otrzymane dane - informuje forsal.pl

Układ scalony zawierający aż 1024 elektrody, daje szansę otrzymania dziesięciokrotnie większej ilości danych niż obecne urządzenia diagnostyczne, chociażby stosowane przy leczeniu parkinsona (Deep Brain Stimulation). Urządzenie ma mieć 4x5 mm, co pozwoli na wszczepienie docelowo nawet 10 implantów, choć w testach klinicznych, które mają wystartować w 2020 r., zostaną użyte tylko cztery.

Możliwe ma być też aktywowanie lub wymazywanie wspomnień. Naukowcy, stosując technikę zwaną znacznikiem neuronów, zidentyfikowali u gryzoni obwody odpowiedzialne za zapamiętywanie negatywnych, bolesnych bodźców i nauczyli się te obwody wyłączać lub reaktywować. To może być odkrycie, które pozwoli w przyszłości przywrócić pamięć osobom dotkniętych demencją. Docelowo będzie można także wyłączać bolesne wspomnienia, które są przyczyną psychoz, traum i depresji.

Więcej: forsal.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum