Polacy pracują nad nowym EKG z powierzchni bijącego serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2019 21:30

W operacjach wszczepienia bajpasów kardiochirurgom przydałoby się urządzenie pozwalające rejestrować sygnał EKG bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Taki unikatowy aparat o nazwie Heart Sense zaprojektowali polscy specjaliści.

Polacy pracują nad nowym EKG z powierzchni bijącego serca
Na krytycznym etapie operacji zespół lekarzy czasowo pozbawiony jest dziś kluczowego narzędzia monitorującego pracę serca, jakim jest zapis EKG. Fot. PTWP

Powstał startup, który ma doprowadzić do wyprodukowania i skomercjalizowania tego produktu. Głównym twórcą urządzenia jest dr Grzegorz Suwalski, kardiochirurg z Warszawy.

- Naszym celem jest stworzenie innowacyjnego w skali światowej urządzenia do rejestracji sygnału elektrokardiograficznego (EKG) bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Urządzenie to będzie wykorzystywane podczas operacji pomostowania tętnic wieńcowych przeprowadzanej techniką bez zastosowania krążenia pozaustrojowego, czyli na bijącym sercu - podkreśla specjalista w informacji przekazanej PAP.

Wszczepienie bajpasów jest najczęściej wykonywaną operacją kardiochirurgiczną na świecie. W 2016 r. przeprowadzono ich łącznie ponad 833 tys. Dr Suwalski uważa, że operacje na bijącym sercu to mniej inwazyjne podejście, zmniejszające ilość powikłań pooperacyjnych.

- Dane rynkowe pokazują - przekonuje - że w ciągu kilku lat może ono być podejściem dominującym. Musimy jednak poprawić kilka elementów tej procedury i to właśnie planujemy wykonać - zaznacza.

Pierwszym krokiem może być wprowadzenie urządzenia Heart Sense.

- Na krytycznym etapie operacji zespół lekarzy czasowo pozbawiony jest dziś kluczowego narzędzia monitorującego pracę serca, jakim jest zapis EKG - tłumaczy dr Suwalski. Najważniejszym elementem tego urządzenia jest elektroda, która będzie miała formę "płatka" posiadającego zdolność łączenia się z powierzchnią serca. Wytwarzana będzie w technologii umożliwiającej produkcję tanich elementów jednorazowego użytku.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum