Polacy mają problemy z koncentracją i pamięcią. Tak wynika z badań

Autor: oprac. SzB • Źródło: WP abcZdrowie, Rynek Zdrowia06 sierpnia 2022 13:00

Polacy mają problemy z koncentracją i pamięcią. Tak wynika z badania BioStat i WP. Aż 71,6 proc. uczestników wskazało na te dolegliwości.

Polacy mają problemy z koncentracją i pamięcią. Tak wynika z badań
Polacy mają problemy z koncentracją i pamięcią. Tak wynika z badań. Fot. Shutterstock
  • 71,6 proc. uczestników badania BioStat i WP narzeka na problemy z koncentracją i pamięcią 
  • Eksperci, przepytani przez wspomniany portal, uważają, że tego typu dolegliwości są coraz bardziej powszechne. Rośnie bowiem liczba pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarzy w związku z problemami z koncentracją
  • Jak niwelować te problemy? Badania pokazują, że bardzo istotną rolę może odegrać odpowiednia dieta

Polacy mają problemy z koncentracją i pamięcią. Tak wynika z badań

71,6 proc. uczestników badania BioStat i WP narzeka na problemy z koncentracją i pamięcią. - Badania wskazują, że skala problemu w polskim społeczeństwie jest ogromna - pisze, na łamach portalu "WP abcZdrowie", Katarzyna Grzęda-Łozicka.

Eksperci, przepytani przez wspomniany portal, uważają, że tego typu dolegliwości są coraz bardziej powszechne. Rośnie bowiem liczba pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarzy w związku z problemami z koncentracją. 

- Dużo osób zgłasza się po przebytym rok temu COVID-19. Mówią, że nadal odczuwają efekty pogorszonej pamięci, koncentracji. Pacjenci mają też problem z nadmierną męczliwością, zawrotami głowy - wyjaśnia dr Adam Hirschfeld, neurolog z poznańskiej kliniki PsychoMedic, cytowany przez "WP abcZdrowie". 

Wspomniane problemy dotykają, tak naprawdę, każdego. Wiek nie gra roli. - Na uwagę zasługują zwłaszcza inne dane - okazuje się, że im młodsza grupa badanych, tym częściej mówi o przemęczeniu i stresie - możemy przeczytać.

Aż 37 proc. badanych - między 18. a 29. rokiem życia - wspomina o tym. 

Istnieje korelacja pomiędzy dietą a funkcjonowaniem mózgu

Jak można niwelować te problemy? Badania pokazują, że bardzo istotna jest odpowiednia dieta. Jej znaczenie dla sprawności umysłu doceniło tylko 18 proc. respondentów, którzy wzięli udział we wspólnym badaniu BioStat i WP. 

Neurolog dr Adam Hirschfeld podkreśla, że istnieje korelacja pomiędzy dietą a funkcjonowaniem mózgu.

- Taką zależność faktycznie odnaleziono i dotyczyła ona osób uwzględniających w swojej diecie więcej wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) np. omega-3 i witaminy E. Wraz z upływającym czasem obserwowano u tych osób wyższy poziom funkcji poznawczych - wyjaśnia w rozmowie z "WP abcZdrowie". 

Także, odpowiednio dostosowany jadłospis może spowolnić procesy związane ze starzeniem się, a także poprawić naszą koncentrację. 

- Dobrze odżywiony umysł to także lepszy stan emocjonalny i psychiczny. Należy pamiętać o tym, że naszemu mózgowi nie służą głodówki, dlatego też zalecane jest regularne spożywanie posiłków. Codzienna dieta dla mózgu powinna obfitować w kwas foliowy, magnez, antyoksydanty, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz węglowodany złożone - wyjaśnia - na łamach portalu o zdrowiu "Wirtualnej Polski" - Joanna Nowacka, dietetyk kliniczny. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum