Gazeta WYborcza/Rynek Zdrowia | 25-10-2013 12:01

Polacy mają coraz mniejsze zaufanie do lekarzy

Z corocznych badań przeprowadzanych przez European Trusted Brands (to jedno z największych i najszerzej zakrojonych badań konsumenckich w Europie) dla Reader's Digest, wynika, że lekarze cieszą się coraz mniejszym zaufaniem. Ufa im 57 proc. Polaków, podczas gdy średnia europejska wynosi 80 proc.

Największym zaufaniem lekarzy obdarzają Finowie (89 proc.), Holendrzy (87 proc.) oraz Szwajcarzy (86 proc.). Z kolei mniejszym zaufaniem lekarze są obdarzani w Rosji (47 proc.).

Jak się okazuje u nas jest coraz gorzej. Dla porównania w 2011 r. w Polsce przedstawicielom tej profesji ufało 73 proc. badanych, w 2012 r. - 64 proc. Wizerunek lekarzy psują ci, nie traktują swojego zawodu jak misji, którzy nie potrafią się przyznać do niewiedzy lub błędu.

Im więcej w mediach relacji o błędach lekarzy, tym o zaufanie coraz trudniej. Przykłady? Choćby sprawa córki tego sztangisty Bonka albo informacja o tym, że zamiast zoperować chorą, zoperowano zdrową nogę.

Zdaniem dr Krzysztofa Puchalskiego, socjologa medycyny i zdrowia ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, kryzys zaufania do lekarzy jest po części konsekwencją ogólnego kryzysu autorytetów i niskiego zaufania do drugiego człowieka.

Polacy nadal są domorosłymi specjalistami od chorób podobnnie jak ich rodzina i znajomi. Brak zaufania bierze się także stąd, że lekarze często stawiają jednemu choremu różne diagnozy i w efekcie on po prostu nie wie, któremu ma wierzyć.

Więcej: www.gazeta.pl