Podpisano umowę o współpracy pomiędzy narodowymi instytutami onkologicznymi Polski i USA

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2021 22:35

Narodowy Instytut Onkologii - Państwowy Instytut Badawczy zawarł porozumienie o współpracy z amerykańskim National Cancer Institute. Ma ono na celu rozwój wysokiej jakości badań.

Podpisano umowę o współpracy pomiędzy narodowymi instytutami onkologicznymi Polski i USA
Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

O porozumieniu zawartym 23 lutego 2021 oba Instytuty poinformowały w środę (24 lutego).

Sześć obszarów współpracy

Jak podano w komunikacie dla mediów, współpraca dotyczyć będzie sześciu obszarów:

• Profilaktyka Nowotworów - NIO-PIB oraz NCI kontynuować będą dotychczasową współpracę w ramach badań nad tytoniem i szczepieniami przeciw HPV, jak również będą współpracować i wymieniać się informacjami z zakresu wpływu pandemii COVID-19 na opiekę onkologiczną;

• Strategie Kontroli Nowotworów - w tym zakresie obie Instytucje będą współpracować w ramach projektów dotyczących zwalczania nowotworów w Polsce i Stanach Zjednoczonych;

• Rozwój Badań Naukowych w Onkologii – dotyczy współpracy między polskimi
i amerykańskimi badaczami w zakresie prowadzenia badań podstawowych, przedklinicznych i klinicznych o globalnym zasięgu;

• Zarządzanie Danymi - ma na celu opracowanie wspólnych baz danych na rzecz oceny diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory umożliwiających uzyskanie danych z praktyki klinicznej;

• Nowe Technologie w profilaktyce i zwalczaniu nowotworów - w ramach tego obszaru NCI oraz NIO-PIB będą prowadzić wspólne badania nad zastosowaniami nowych technologii w walce z nowotworami, w szczególności nad telemedycyną, sztuczną inteligencją oraz robotyką;

• Edukacja i Szkolenia – utworzona zostanie Szkoła Epidemiologii Nowotworów, którą poprowadzą polscy i amerykańscy wykładowcy – liderzy w obszarze epidemiologii oraz metodologii badań naukowych.

NCI (National Cancer Institute) jest główną agencją rządu federalnego w Stanach Zjednoczonych zajmującą się badaniami oraz edukacją w zakresie nowotworów. 

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy jest obecnie największą placówką onkologiczną w Polsce, której misją jest tworzenie standardów w onkologii, wdrażanie Narodowej Strategii Onkologicznej, rozwój innowacji, a także prewencja, diagnostyka, leczenie i edukacja.

Obie Instytucje współpracowały w przeszłości przy projektach badawczych, a obecnie zawarte porozumienie umożliwi dalszą współpracę oraz jej rozszerzenie na inne obszary wymienione powyżej.

- Jestem przekonana, że współpraca będzie bardzo owocna. Zarówno my, jak i nasi amerykańscy Partnerzy, skorzystamy z niej wiele. Z uwagi na to, że rak nie ma przynależności geograficznej i jest on problemem ogólnoświatowym, uważam, że tylko międzynarodowa kooperacja, wymiana doświadczenia i wiedzy pozwoli nam skutecznie zwalczać nowotwory  - podkreśla prof. Iwona Ługowska, pełnomocnik dyrektora NIO-PIB ds. współpracy międzynarodowej.

Natomiast cytowany w komunikacie dr Mark Parascandola, Chief of the Research and Training Branch z NCI, zaznaczył, że „zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone w ostatnich dziesięcioleciach poczyniły ogromne postępy w zmniejszeniu zachorowań na nowotwory poprzez ograniczenie palenia tytoniu wśród społeczeństwa oraz wdrażanie innowacji w zakresie kontroli i leczenia raka".

Razem i w partnerstwie

- Jednakże, rak nadal pozostaje głównym zagrożeniem dla zdrowia w obu krajach, dlatego tylko pracując razem oraz opierając się na historii partnerstwa, jesteśmy przekonani o skuteczniejszym wdrażaniu innowacji w walce z rakiem - powiedział Parascandola.

Podpisanie porozumienia pomiędzy obiema Instytucjami koordynowała Polsko-Amerykańska Fundacja Alliance for Innovation (AFI), która wspierać będzie obie Instytucje w kwestiach organizacyjno- administracyjnych.

Ze względu na obecną sytuację pandemiczną ceremonia podpisania porozumienia o współpracy odbyła się 23.02.2021 roku w formie zdalnej. Ze strony NIO-PIB umowę podpisał prof. Jan Walewski - dyrektor Instytutu. Ze strony NCI oficjalny podpis złożył dr Satish Gopal - dyrektor Center for Global Health.

Ministerstwo Zdrowia RP reprezentował podsekretarz stanu Sławomir Gadomski, który w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie zacieśniania relacji między oboma krajami oraz wagę współpracy w walce z rakiem. W uroczystości wzięli też udział m.in. przedstawiciele Biura Spraw Globalnych Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA, Ambasady RP w Waszyngtonie oraz National Comprehensive Cancer Network.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze