Pod wpływem stresu oczy szybciej się starzeją

Autor: • Źródło: PAP22 listopada 2022 09:18

Powtarzający się stres, taki jak podniesione ciśnienie wewnątrzgałkowe - sprawia, że w komórkach siatkówki zachodzą zmiany epigenetyczne i transkrypcyjne, wskazujące na przyspieszony proces starzenia – informuje pismo „Aging Cell”.

Pod wpływem stresu oczy szybciej się starzeją
  • Ciśnienie wewnątrzgałkowe zdrowych osób oscyluje zazwyczaj w przedziale 12-21 mmHg
  • U około dwóch-trzech ludzi jest najwyższe w ciągu nocy
  • Z tego względu pojedynczy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego jest często niewystarczający, aby określić rzeczywisty stan i ryzyko progresji jaskry

Utrata komórek siatkówki w wyniku stresu

Naukowy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine podczas badań prowadzonych na myszach wykazali, że nawet łagodne, ale powtarzające się zwiększenie ciśnienia śródgałkowego skutkuje utratą komórek zwojowych siatkówki, czemu towarzyszy pogorszenie widzenia oraz przyspieszone starzenie się tkanek.

Badacze korzystali z tzw. zegara epigenetycznego Horvatha, pozwalającego mierzyć wiek na podstawie zmian metylacji DNA w tkankach.

- Wyniki naszych badań pokazują, jak ważna jest wczesna diagnoza i prewencja, a także dostosowane do wieku leczenie takich chorób jak jaskra. Zaobserwowane przez nas zmiany epigenetyczne wskazują, że zmiany na poziomie chromatyny akumulują się w wyniku powtarzającego się stresu. Jeśli choroba rozpoznawana jest szybko, mamy jeszcze możliwość zapobiegnięcia utracie wzroku - komentuje dr Dorota Skowronska-Krawczyk, autorka analizy. (DOI: 10.1111/acel.13737)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum