Pobudzenie neuronów zwiększa zdolność uczenia się

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 16 września 2015 10:57

Amerykańska agencja DARPA należąca do Departamentu Obrony testuje specjalne układy, które po wszczepieniu do mózgu pobudzającą neurony. Dzięki temu możliwe jest osiąganie lepszych wyników w testach pamięci.

Pobudzenie neuronów zwiększa zdolność uczenia się
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Rzeczpospolita, naukowcy chcą poprawiać w ten sposób zdolności uczenia się i przyswajania nowych informacji.

Specjalny zestaw elektrod wszczepiono na razie kilkudziesięciu ochotnikom, którzy przechodzili różne operacje neurochirurgiczne i cierpieli zazwyczaj na zaburzenia, które nie były związane z pamięcią. Lekarze wszczepili im czip w rejon mózgu zawiadujący tzw. pamięcią deklaratywną (świadomą). To tam przechowujemy informacje, które chcemy zapamiętać. Te same rejony odpowiadają również za pamięć przestrzenną i nawigację.

Układ elektroniczny pozwala na analizowanie impulsów elektrycznych i ich wzmacnianie. W ten sposób badacze nie tylko mogą stymulować odpowiednie fragmenty mózgu aby poprawić jego funkcjonowanie, ale też badają procesy zachodzące w sytuacji, gdy chcemy coś zapamiętać, a następnie sobie o tym przypomnieć.

Więcej: www4.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum