Po udarze prawa półkula mózgu może przejąć funkcję mowy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2015 12:58

Po udarze lewej półkuli mózgu prawa strona może przejąć funkcje związane z mówieniem, umożliwiając pacjentom porozumiewanie się z otoczeniem - zawiadamia czasopismo Brain.

Po udarze prawa półkula mózgu może przejąć funkcję mowy
Prawa półkula mózgu może przejąć funkcję mowy. Fot. Archiwum

Od wielu lat trwa debata dotycząca tego, czy prawa półkula mózgu pomaga, czy przeszkadza pacjentom po udarze w odzyskaniu zdolności do mówienia. Teraz naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Georgetown (USA) wykazali, że prawa półkula mózgu może przejąć od lewej funkcje mowy, a pacjenci, którzy doświadczyli udaru lewej półkuli mózgu, lecz odzyskali zdolność do wypowiadania się, mają więcej istoty szarej w tylnej części prawej półkuli - rejonie imitującym obszary mowy lewej części mózgu.

- W ciągu ostatniej dekady wielu naukowców sugerowało, że prawa półkula mózgu przeszkadza w odzyskaniu sprawności językowej po udarze lewej. Wyniki naszego badania sugerują z kolei, że jest zupełnie odwrotnie - prawa półkula kompensuje ubytki i pomaga w wyzdrowieniu - mówi koordynator badania Peter Turkeltaub.

Badacze sprawdzili objętość istoty szarej w tylnej części prawej półkuli mózgu u 32 osób po udarze lewej strony mózgu i 30 osób kontrolnych.

Okazało się, że pacjenci, którzy odzyskali zdolność do mówienia po udarze, mieli większą objętość istoty szarej w prawej półkuli mózgu niż pacjenci, którym nie udało się dojść do siebie po incydencie mózgowo-naczyniowym oraz większą niż osoby z grupy kontrolnej.

- To pokazuje, że rozwój tych obszarów mózgu jest powiązany z lepszym funkcjonowaniem mowy po udarze - podsumowuje Turkeltaub.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum