Po operacji bariatrycznej pacjenci odczuwają większą satysfakcję z seksu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2019 15:21

Operacja bariatryczne, polegające głównie na zmniejszeniu objętości żołądka, poprawiają stan zdrowia osób z otyłością olbrzymią, ale też mogą zwiększyć satysfakcję z życia seksualnego - wykazały badania opublikowane przez „JAMA Surgery”.

Po operacji bariatrycznej pacjenci odczuwają większą satysfakcję z seksu
Fot. archiwum

Dr Kimberley Steele z Johns Hopkins Medicine w Baltimore twierdzi, że prawie 70 proc. kobiet oraz ponad 73 proc. mężczyzny kwalifikujących się do operacji bariatrycznej narzeka na zaburzenia seksualne, takie jak spadek popędu.

Chirurgiczne leczenie otyłości najczęściej wykonywane jest u osób z otyłością olbrzymią, czyli ze wskaźnikiem powyżej 35-40 punktów w skali BMI. Często są to osoby z licznymi już chorobami, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i zmiany zwyrodnieniowe stawów. Rzadko jednak mówi się o kłopotach tych osób w życiu seksualnym.

Dr Kristine Steffen z North Dakota State University w Fargo wraz ze swym zespołem przebadała ponad 2 tys. pacjentów poddanych operacji bariatrycznej (ponad 1,6 tys. kobiet i 429 mężczyzn). Pytano ich o kontakty seksualne przed i po operacji. Okazało się, że w ciągu roku poprawiły się one u połowy operowanych osób (56 proc. kobiet i prawie 50 proc. mężczyzn).

Badani pacjenci twierdzili, że po zabiegu odczuwali większe libido, mieli więcej kontaktów seksualnych oraz większą satysfakcję z seksu. U większości tych osób poprawa ta utrzymywała się przez pięć lat.

Dr Kimberley Steele, która nie uczestniczyła w badaniach - uważa, że większa satysfakcja z seksu po operacji bariatyrycznej związana jest ze spadkiem masy ciała i odczuwaną przez pacjentów lepszą jakością życia. Taki jest też główny cel tego zabiegu, wywołujący w organizmie.

Specjalistka ma nadzieję, że dzięki najnowszym badaniom więcej mężczyzn będzie decydować się na chirurgiczne leczenie otyłości. Polega ono na operacji w jamie brzusznej, w żołądku jedynie - lub w żołądku i jelitach. Stosuje się wiele technik operacyjnych, tylko niektóre z nich związane są z wycięciem fragmentu żołądka.

W Stanach Zjednoczonych co roku wykonuje się 200 tys. operacji bariatrycznych. Z wcześniej publikowanych badań wynika, że u osób otyłych zmniejszają one ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum