Pływające mikroroboty oczyszczają płuca z bakterii i dostarczają specjalistyczne leki

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP07 października 2022 12:07

Specjaliści z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli specjalne mikroroboty. Ich zadaniem jest dotarcie do płuc i przekazanie leków eliminujących bakterie.

Pływające mikroroboty oczyszczają płuca z bakterii i dostarczają specjalistyczne leki
Naukowcy zapewniają, że korzystanie z mikrobotów jest bezpieczne. Fot. Adobestock
  • Nowo stworzone z komórek alg mikroroboty docierają do płuc i dostarczają leki eliminujące bakterie wywołujące bakteryjne stany zapalne
  • To dzieło naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego
  • Naukowcy zapewniają, że korzystanie z mikrorobotów jest bezpieczne, a one same z czasem ulegają trawieniu
  • Jak wynika z przeprowadzonych badań, działanie mikrorobotów okazało się bardziej skuteczne niż dożylne podanie antybiotyków

Mikroroboty zbudowane z komórek alg

Zbudowane z komórek alg mikroroboty, na których powierzchni umieszczono nanocząsteczki z antybiotykiem, testowano u myszy stanowiących model ostrego zapalenia płuc, wywołanego przez bakterie Pseudomonas aeruginosa. Naukowcy dostarczyli mikroroboty do organizmu gryzoni poprzez rurkę umieszczoną w tchawicy.

Mikroroboty w bezpieczny sposób wyeliminowały bakterie powodujące zapalenie płuc, dzięki czemu wszystkie osobniki przeżyły. Myszy z grupy kontrolnej, u której choroba nie była leczona umarły po trzech dniach.

Działanie mikrorobotów okazało się bardziej skuteczne niż dożylne podanie antybiotyków. Okazało się, że aby uzyskać taki sam efekt, należało podać 1644 miligramy antybiotyku, podczas gdy w przypadku mikrorobotów wystarczyła dawka 500 nanogramów.

Stosowanie robotów ma być bezpieczne

Naukowcy zapewniają, że stosowanie mikrorobotów jest bezpieczne. Po wykonaniu swojego zadania są one trawione przez komórki organizmu, nie pozostawiając po sobie toksycznych pozostałości.

- Przy dożylnym podaniu antybiotyku, jedynie niewielka część leku trafia do płuc. Z tego powodu stosowane obecnie antybiotykoterapie nie są wystarczająco skuteczne, a śmiertelność u pacjentów z ostrą formą zapalenia płuc wciąż jest wysoka. Te wyniki sugerują, że dzięki zastosowaniu mikrorobotów leczenie mogłoby być dużo skuteczniejsze — mówi Victor Nizet, autor badań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum