Płytka wielkości drobinki kurzu posłuży do monitorowania i leczenia? Tak, to już rzeczywistość

Autor: oprac. IB • Źródło: Rzeczpospolita, PAP/Rynek Zdrowia17 maja 2021 12:41

Najmniejszy na świecie chip, który można wszczepić za pomocą igły podskórnej, jest widoczny tylko pod mikroskopem. Naukowcy mówią już o czasie medycyny cybernetycznej.

Płytka wielkości drobinki kurzu posłuży do monitorowania i leczenia? Tak, to już rzeczywistość
Ten mikroczip jest widoczny tylko pod mikroskopem Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)
  • Inżynierowie z Columbia University opracowali najmniejszy na świecie chip, który można wszczepić za pomocą igły podskórnej
  • Technologia ta posłużyć może do pomiaru wewnętrznej temperatury ciała w czasie rzeczywistym
  • Badacze już planują, by poszerzyć funkcjonalność implantu o monitorowanie czynności oddechowych, poziomu glukozy czy ciśnienia krwi

Naukowcy opracowali najmniejszy w historii układ scalony - płytka wielkości roztocza kurzu ma służyć do monitoringu ciała, a nawet leczenia - informuje "Rzeczpospolita". Badacze nie ukrywają, że chcieli sprawdzić, jak daleko mogą się posunąć, zmniejszając wielkość funkcjonalnego chipa.

Inżynierowie z Columbia University zademonstrowali rewolucyjne rozwiązanie - najmniejszy na świecie chip, który można wszczepić za pomocą igły podskórnej. Jak podaje magazyn „Science Advances", technologia ta posłużyć może do pomiaru wewnętrznej temperatury ciała w czasie rzeczywistym oraz nawet niewielkich jej wahań związanych z terapeutycznym zastosowaniem ultradźwięków.

Przyda się w "świecie po koronawirusie"

Ten w pełni funkcjonalny obwód elektroniczny, którego całkowita objętość jest mniejsza niż 0,1 milimetra sześciennego (to tyle co roztocza kurzu domowego), widoczny jest tylko pod mikroskopem. Do komunikacji i zasilania wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Pozwala na to specjalny mikroprzetwornik piezoelektryczny.

Implant w ramach testu wstrzyknięto myszom. Zdał egzamin. Badacze już planują, by poszerzyć jego funkcjonalność o monitorowanie czynności oddechowych, poziomu glukozy czy ciśnienia krwi.

Naukowcy wskazują, że takie implanty mogą w przyszłości badać nasz organizm, wykrywać schorzenia, a nawet je leczyć. Jak pisze cytowany przez "Rzeczpospolitą" serwis Interesting Engineering, „w świecie po koronawirusie nietrudno dostrzec niemal natychmiastowe korzyści z masowych wstrzyknięć takich urządzeń zdolnych do monitorowania temperatury. Pewnego dnia coś takiego może być systemem wczesnego ostrzegania urzędników o pandemii".

Inni też próbują

Badania nad zastosowaniem mikroczipów trwają na całym świecie od dawna. W Zakładzie Inżynierii Chemicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej stworzono np. urządzenie mikrofluidalne (bioczip) do badań i symulacji zjawisk transportu w tkankach i organach. Mikroczip może np. dostarczyć informacji, jak zatrzymać przerzuty nowotworowe oraz znacznie usprawnić i przyspieszyć testy nowych leków przeciwnowotworowych.

Z dużą dokładnością odwzorowuje budowę guza nowotworowego, jego strukturę naczyniową, która ze swej natury jest nieregularna, zmienna i trudna w badaniach. Bioniczny mikroczip miałby umożliwiać badanie zjawiska inwazji nowotworu.

Są zagrożenia, są korzyści

Prof. Dariusz Jemielniak, kierownik Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego zwracał jednak uwagę, że na  przeszkodzie do powszechnego użycia mikroczipów stoją problemy m.in. z ujednoliceniem standardu, bezpieczeństwem danych i prawnymi regulacjami.

- Jeśli chodzi o wszczepialne chipy, wiążą się z nimi obecnie pewne zagrożenia - np. dla prywatności. Teoretycznie moglibyśmy być z ich pomocą śledzeni przez cały czas. Telefon możemy zostawić w domu, chipa nie - mówił prof. Jemielniak.

Dodał jednocześnie, że niektóre funkcje życiowe można mierzyć z pomocą zegarka - np. puls, czy nasycenie tlenem krwi, ale nie wszystko można obserwować w ten sposób. Biochip, który np. stale monitoruje stężenie glukozy we krwi byłby dla osób z cukrzycą kolosalną zmianą. Do tego dokładność chipa będzie dużo większa niż np. zegarka, zatem parametry mierzone obecnie innymi metodami będzie można precyzyjniej monitorować. Dzięki dzisiejszym technologiom można by już stworzyć chip, który będzie pomagał w zachowaniu zdrowia i komfortu życia.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum