Piwo wywołuje tachykardię?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2017 15:54

Niemieccy kardiolodzy opublikowali na łamach European Heart Journal badania, z których wynika, że piwo powoduje tachykardię, przyspieszony rytm serca.

Piwo wywołuje tachykardię?
Badacze przekonują, że piwo powoduje przyspieszony rytm serca Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Do takiego wniosku doszli specjaliści z uniwersyteckiego szpitala w Monachium, mieście, w którym co roku odbywa się Oktoberfest. Powołują się oni na obserwacje 3 tys. zdrowych mężczyzn i kobiet, których wyposażono w podręczny holter EKG.

Wyniki tych badań są zaskakujące: aż u ponad jednej czwartej ochotników po wypiciu piwa zarejestrowano tachykardię zatokową, czyli przyspieszony rytm serca powyżej 100 uderzeń na minutę (w stanie spoczynkowym). Zwykle zdarza się to co jakiś czas u 1-2 proc. osób.

Główny autor badania, prof. Moritz F. Sinner twierdzi, że piwo może powodować również przejściowe migotanie przedsionków, odczuwane jako kołatanie serca. Specjalista podkreśla, że obydwa rodzaje arytmii nie były związane z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak palenie tytoniu.

Niektóre osoby mogą też wykazywać większą skłonność do zaburzeń pracy mięśnia sercowego z powodu schorzenia, które nie zostało u nich jeszcze wykryte. Prof. Sinner podejrzewa, że u takich ludzi może dojść do arytmii pod wpływem jakiegoś czynnika, na przykład alkoholu lub stresu. W przypadku alkoholu zagrożenie jest tym większe, im więcej go wypijemy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum