Pionier nanomedycyny został przewodniczącym Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2019 15:39

Profesor Mauro Ferrari będzie nowym przewodniczącym Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) - zdecydowała we wtorek (14 maja) Komisja Europejska. ERBN decyduje o tym do kogo trafi unijne wsparcie na badania i projekty naukowe w Europie.

Pionier nanomedycyny został przewodniczącym Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Włoch obejmie najważniejsze stanowisko w ERBN 1 stycznia 2020 roku; zastąpi Francuza profesora Jean-Pierre'a Bourguignona. Europejska Rada ds. Badań Naukowych ma niebagatelne znaczenie - to ona decyduje o milionowych grantach z programu Horyzont 2020, w którym, co ważne, nie ma kopert narodowych, a liczy się merytoryczna ocena projektów (doskonałość naukowa).

Ferrari przejmie stery w Radzie na rok przed startem nowej perspektywy finansowej UE, w ramach której program Horyzont ma być jeszcze większy niż obecnie. KE zaproponowała znaczne zwiększenie budżetu ERBN z 13,1 mld euro w latach 2014-2020 do 16,6 mld euro w latach 2021-2027.

"ERBN ma światową renomę w zakresie finansowania wysokiej jakości badań, motywowanych ciekawością poznawczą. Profesor Mauro Ferrari jest na arenie międzynarodowej znany ze swojej wybitnej interdyscyplinarnej kariery akademickiej. (...) Świetnie rozumie on społeczną wartość nauki i posiada znakomite umiejętności przywódcze i komunikacyjne, dzięki czemu jest właściwą osobą, która poprowadzi ERBN i europejską naukę w kierunku nowych celów" - oświadczył cytowany w komunikacie unijny komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas.

Ferrari wiele lat swojej kariery akademickiej spędził w Stanach Zjednoczonych, udzielając się w różnych dziedzinach nauki, m.in. w matematyce, inżynierii, medycynie i biologii. Jest również jednym z pionierów nanomedycyny.

KE poinformowała, że podjęła decyzję o nominacji na podstawie konkursu przeprowadzonego przez wysokiej rangi komisję rekrutacyjną. W jej skład weszli profesorowie: rektor uniwersytetu Bocconiego w Mediolanie Mario Monti (przewodniczący), rektor Imperial College w Londynie Alice Gast, dyrektor generalna Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych Fabiola Gianotii, prezes Fundacji Nobla Carl-Henrik Heldin, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny Jules A. Hoffmann, była przewodnicząca ERBN Helga Nowotny oraz prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej Maciej Żylicz.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych została utworzona przez UE w 2007 roku i jest finansowana wyłącznie z budżetu unijnego w ramach obecnego programu Horyzont 2020. Co roku wybiera ona i finansuje najlepszych naukowców z różnych krajów i w różnym wieku, którzy następnie prowadzą projekty badawcze w Europie.

Od 2007 roku w otwartych konkursach wybrano i sfinansowano ok. 9 tys. projektów. W międzynarodowych czasopismach naukowych opublikowano ponad 110 tys. artykułów odwołujących się do wsparcia ERBN. Beneficjenci dotacji ERBN zdobyli prestiżowe nagrody, między innymi sześć nagród Nobla, cztery medale Fieldsa (przyznawane przez Międzynarodową Unię Matematyczną) i pięć nagród Wolfa (przyznawane przez izraelską Fundację Wolfa naukowcom lub artystom).

Z Brukseli Krzysztof Strzępka 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum