Pij mleko, będziesz nie tylko wielkim...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2009 14:25

Spożywanie dużych ilości mleka i przetworów mlecznych w dzieciństwie może korzystnie wpływać na długość życia - wynika z brytyjsko-australijskich badań, o których informuje czasopismo "Heart

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to wspiera praktykę podawania większych porcji nabiału dzieciom w wieku szkolnym. Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu we współpracy z kolegami z Instytutu Badań Medycznych w australijskim stanie Queensland przeanalizowali dane dietetyczne zebrane w latach 30. XX wieku w grupie 4374 Brytyjczyków. Ich stan zdrowia sprawdzono następnie po 65 latach.

Okazało się, że ci, którzy jako dzieci konsumowali dużo wapnia – przede wszystkim z mleka i jego przetworów – byli mniej narażeni na udar mózgu i inne groźne dla życia schorzenia. Dzienne spożycie przynajmniej 400 miligramów wapnia, tj. tyle ile zawiera ok. 0,6 litra mleka, o 60 proc. obniżało ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu.

To korzystne działanie nabiału było widoczne już w ilościach obecnie rekomendowanych przez dietetyków. Trzy porcje nabiału dziennie – na przykład szklanka (200 ml) mleka, kubeczek jogurtu i mała porcja żółtego sera – dostarczają całodziennej dawki wapnia niezbędnej dla większości z nas.

I choć nabiał zawiera tłuszcze (w tym cholesterol), które mogą osadzać się w ściankach tętnic, spożywanie go w dużych ilościach nie zwiększało ryzyka choroby serca. W analizie uwzględniono to, że dzieci, które jadły najwięcej nabiału, pochodziły z bogatszych rodzin i były ogólnie zdrowiej odżywiane. Zdaniem autorów pracy, korzystne działanie nabiału może wynikać z tego, że wysokie spożycie wapnia reguluje ciśnienie krwi, a – jak wiadomo – przedłużające się nadciśnienie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum