Pigułki (nie tylko) antykoncepcyjne...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2010 13:22

Z badań prezentowanych w British Medical Journal wynika, że kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne są mniej narażone na raka i choroby serca.

Naukowcy z Uniwersytetu w Aberdeen doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zbieranych przez niemal 40 lat w grupie 46 tys. kobiet. Było to jedno z największych na świecie badań dotyczących wpływu pigułek antykoncepcyjnych na zdrowie o nazwie Royal College of GPs Oral Contraception Study.

Z wcześniejszych obserwacji wynikało, że pigułki mogą zwiększać ryzyko niektórych schorzeń, jak rak piersi czy zakrzepowe zapalenie żył, a przez to skracać życie.

Po niemal 40 latach śledzenia stanu zdrowia kobiet zażywających te środki okazało się, że nie są one bardziej narażone na zgon niż panie, które ich nie stosowały. Ich ryzyko zgonu było wręcz o 12 proc. niższe. Kobiety te były mniej narażone na śmierć z powodu raka, choroby serca czy udaru mózgu.

Jak dodaje specjalista, z zażywaniem pigułek antykoncepcyjnych wiąże się pewne nieznaczne ryzyko dla zdrowia, ale można je zminimalizować unikając palenia papierosów, regularnie mierząc ciśnienie krwi oraz uczestnicząc w przesiewowych programach diagnostycznych.

– Na dziś wiadomo, że gdy przestanie się zażywać pigułki wszelkie ryzyko znika, tak, że w bardzo długim czasie w ogóle nie widać podwyższonego ryzyka, a w rzeczywistości mogą być nawet niewielkie korzyści – komentuje prowadzący badania prof. Philip Hannaford

Wyniki tych badań odnoszą się do pierwszej generacji pigułek.

– Popełniłbym błąd mówiąc, że można je odnieść bezpośrednio do pigułek stosowanych w dzisiejszych czasach i do współczesnych kobiet, ale w kilku badaniach, które wykonano na nowszych środkach uzyskano podobne wyniki. Można, więc przypuszczać, że ogólne korzyści z ich stosowania są, co najmniej takie same – stwierdza prof. Hannaford.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum