×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn? To odkrycie naukowe może „zmienić reguły gry”

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe Weill Cornell Medicine15 lutego 2023 18:00

Eksperymentalny lek antykoncepcyjny opracowany przez badaczy Weill Cornell Medicine na określony czas zatrzymuje plemniki i zapobiega ciążom w modelach przedklinicznych. Badacze mówią, że mają nadzieję pewnego dnia wejść do apteki i usłyszeć mężczyznę proszącego o „męską pigułkę”.

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn? To odkrycie naukowe może „zmienić reguły gry”
Kolejne badania przygotują projekt do fazy klinicznej u ludzi. Fot. Shutterstock
  • Badanie, opublikowane w Nature Communications pokazuje, że antykoncepcja dla mężczyzn jest możliwa.
  • Zdaniem współautorów badania, dr. Jochena Bucka i dr. Lonny'ego Levina, którzy są profesorami farmakologii w Weill Cornell Medicine, odkrycie to może „zmienić reguły gry” w zakresie antykoncepcji
  • Kolejnym krokiem zespołu jest powtórzenie eksperymentów na innym modelu przedklinicznym

Męski środek antykoncepcyjny. Trwają badania

- Rozpuszczalna cyklaza adenylowa (sAC) jest niezbędna do ruchliwości i dojrzewania plemników. Pokazujemy, że pojedyncza dawka bezpiecznego, ostro działającego inhibitora sAC o długim czasie przebywania sprawia, że ​​samce myszy stają się czasowo bezpłodne - piszą naukowcy z Weill Cornell Medicine w czasopiśmie Nature Communications. 

Weill Cornell Medicine z siedziba w Nowym Jorku  jest jedną z najwyżej ocenianych szkół medycznych i podyplomowych w Stanach Zjednoczonych.

Jak informuje służba prasowa uczelni, Dr Buck i Levin początkowo nie zamierzali znaleźć męskiego środka antykoncepcyjnego. Dr Buck najpierw wyizolował ważne komórkowe białko sygnalizacyjne zwane rozpuszczalną cyklazą adenylową (sAC), które od dłuższego czasu próbowali zsyntetyzować biochemicy. Zajęło mu to dwa lata, po czym wspólnie z dr. Bukciem połączyli siły w badaniach nad sAC. Zespół odkrył, że myszy zmodyfikowane genetycznie tak, aby nie miały sAC, są bezpłodne.

W 2018 roku współpracująca z nimi dr Melanie Balbach dokonała odkrycia podczas pracy nad inhibitorami sAC  jako możliwym sposobem leczenia chorób oczu. Okazało się, że ​​myszy, którym podano lek dezaktywujący sAC, produkują plemniki, które nie mogą się poruszać. Samce myszy traktowane TDI-11861 sparowane z samicami wykazywały normalne zachowania godowe, ale nie zapładniały samic.

Rezultaty badania opublikowane w Nature Communications pokazują, że pojedyncza dawka inhibitora sAC o nazwie TDI-11861 unieruchamia plemniki myszy na okres do dwóch i pół godziny. Po trzech godzinach niektóre plemniki zaczynają odzyskiwać ruchliwość; po 24 godzinach prawie wszystkie plemniki już normalnie się poruszają.

- Nasz inhibitor działa w ciągu od 30 minut do godziny – powiedziała dr Balbach. - Każdy inny eksperymentalny hormonalny lub niehormonalny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn potrzebuje tygodni, aby obniżyć liczbę plemników lub uniemożliwić im zapłodnienie komórek jajowych.

Ponadto dr Balbach wyjaśniła, że odwrócenie skutków działania innych hormonalnych i niehormonalnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn trwa tygodniami. Inhibitory sAC zanikają w ciągu kilku godzin.

Opracowanie TDI-11861 wymagało znacznych prac z zakresu chemii medycznej, a osiągnięto to we współpracy z Tri-Institutional Therapeutics Discovery Institute (TDI). TDI współpracuje z badaczami z Weill Cornell Medicine, Memorial Sloan Kettering Cancer Center i The Rockefeller University, aby przyspieszyć odkrywanie leków na wczesnym etapie.

- Zespół już pracuje nad tym, aby inhibitory sAC lepiej nadawały się do stosowania u ludzi  – powiedział dr Levin.

Kolejnym krokiem zespołu jest powtórzenie eksperymentów na innym modelu przedklinicznym. Eksperymenty te położą podwaliny pod badania kliniczne u ludzi.

Źródło: Weill Cornell Medicine
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze