Pierwszy na świecie test krwi na czerniaka umożliwi jego wczesne wykrycie?

Autor: Radio Zet/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2018 09:00

Naukowcy z Edith Cowan University w Sydney opracowali test krwi, który umożliwia wykrycie czerniaka na wczesnym etapie jego rozwoju, kiedy jeszcze są szanse na jego wyleczenie. Jest skuteczniejszy niż dermatoskopia i biopsja.

Pierwszy na świecie test krwi na czerniaka umożliwi jego wczesne wykrycie?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

MelDX - innowacyjny test diagnostyczny za pomocą próbki krwi jest w stanie ustalić, czy grozi nam czerniak. Nigdy wcześniej nie było to możliwe. Dotąd do wykrycia zmian świadczących np. o czerniaku trzeba było wykonywać badania za pomocą dermatoskopu u dermatologów lub robić biopsję.

Naukowcom z Edith Cowan University w Sydney udało się bowiem opracować tańsze i skuteczniejsze rozwiązanie. Stworzony przez nich MelDX jest w stanie na podstawie próbki krwi określić z 80-proc. pewnością, czy grozi nam czerniak.

Test  jest w stanie wykryć w pobranej próbce 10 przeciwciał świadczących o tym, że w naszym organizmie zaczyna rozwijać się czerniak. Australijczykom udało się je wyodrębnić. Opracowany przez nich test diagnostyczny przeszedł już pierwsze próby na ludziach. Wśród pacjentów z czerniakiem potwierdził chorobę z 81-proc. skutecznością a wśród osób zdrowych wyniki potwierdziły się u 84 proc. badanych.

Naukowcy szacują, że już w ciągu 5 kolejnych lat nowe testy krwi na czerniaka mogą zacząć być powszechnie używane w medycynie. Tani i prosty sposób na wykrycie zmian świadczących o jednej z najbardziej śmiercionośnych chorób może zwielokrotnić szanse na przeżycie wielu pacjentów na całym świecie.

Więcej: www.radiozet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze