Pieniądze z UE na mechanizmy łączące biznes z nauką

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2014 14:04

Chcemy wydawać środki unijne na tworzenie trwałych mechanizmów dla współpracy uniwersytetów z biznesem - mówiła minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, przedstawiając pomysły resortu na lepsze wykorzystywanie innowacji w gospodarce.

- Jeden z naszych kluczowych priorytetów to dobre wykorzystanie funduszy unijnych. Nie chodzi o to, by je po prostu wydać, ale by dzięki nim zmienić cały system: po pierwsze myślenia o innowacjach, a po drugie - łączenia nauki z biznesem - podkreślała na środowym (2 kwietnia) spotkaniu z przedsiębiorcami z Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce szefowa resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Poinformowała, że jej ministerstwo pracuje nad odpowiednimi narzędziami w tej sprawie. Miałyby one służyć temu, by pieniądze z perspektywy finansowej UE do 2020 r. służyły wypracowaniu odpowiedniego systemu wspierającego współdziałanie przedsiębiorstw i środowiska naukowego. Cel to uruchomienie mechanizmu generującego większe innowacje w gospodarce po tym, jak skończą się na to unijne pieniądze.

- W Stanach Zjednoczonych mechanizmy współpracy pomiędzy nauką i biznesem są czymś naturalnym, zyskownym i dość prostym. Niestety w Polsce tak to nie działa - oceniła Kolarska-Bobińska. Jej zdaniem trzeba stworzyć platformy, które łączyłyby i pomagały współpracować naukowcom i biznesmenom. Zapowiedziała, że po wakacjach rząd będzie gotowy do przedstawienia również ekonomicznych rozwiązań w tej sprawie.

Czytaj też. Badania naukowe w medycynie: komu warto dawać na nie pieniądze?

Minister przypomniała też o innych pomysłach, które mają pomóc w komercjalizacji pomysłów naukowców. Wśród nich jest m.in. zwiększenie do 75 proc. praw własności intelektualnej dla pracowników, doktorantów i studentów wykonujących badania naukowe lub prace rozwojowe.

Autorzy propozycji przekonują, że dzięki temu badacze będą zainteresowani tym, by zawierać umowy z przedsiębiorcami i czerpać zyski z komercjalizacji swoich pomysłów.

Dziś zgodnie z regulaminami dot. własności intelektualnej na uczelniach, właściciel wynalazku może otrzymać na ogół 50-60 proc. zysków z komercjalizacji. W zamian może liczyć na większą pomoc uniwersytetu czy politechniki, np. jeśli chodzi o ochronę patentową czy koszty postępowań administracyjnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum