Picie piwa sprzyja zdrowiu kobiet?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2015 13:40

Szwedzcy naukowcy twierdzą, iż kobiety, które wypijają od czasu do czasu jedno lub dwa piwa, są w mniejszym stopniu narażone na ryzyko zawału.

Picie piwa sprzyja zdrowiu kobiet?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu ustalili, że spożycie jednego lub dwóch piw raz na jakiś czas (od 1-2 razy w tygodniu do 1-2 razy w miesiącu) o 30 proc. zmniejsza u kobiet prawdopodobieństwo zawału mięśnia sercowego. Panie, które piją piwo częściej lub w ogóle unikają tego typu alkoholu, cechują się wyższym ryzykiem ataku serca.

Jednocześnie badanie wykazało, że częste spożywanie napojów spirytusowych - ponad 1-2 razy w miesiącu - o 50 proc. zwiększa u kobiet prawdopodobieństwo śmierci w wyniku choroby nowotworowej.

Analizy nie potwierdziły związku pomiędzy piciem umiarkowanych ilości wina a niższym ryzykiem zachorowania na choroby układu krwionośnego.

 W badaniu uczestniczyło 1500 kobiet w średnim wieku, które wypełniały kwestionariusze dotyczące częstotliwości konsumpcji poszczególnych alkoholi i udostępniały informacje na temat stanu swojego zdrowia. Badacze śledzili ich losy przez 32 lata (od 1968 do 2000 r.). W tym czasie 185 kobiet doświadczyło ataku serca, 162 udaru mózgu, u 160 rozwinęła się cukrzyca, a u 345 choroba nowotworowa.

Naukowcy podkreślają, że wyniki ich badań muszą jeszcze zostać potwierdzone i nie namawiają nikogo do picia alkoholu.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze