Pentacomp zbuduje nowoczesny system wspomagający diagnostykę dysplazji stawów biodrowych u dzieci
Pentacomp rozpoczął realizację projektu badawczo-rozwojowego, w ramach którego zamierza opracować system komputerowy wspomagający diagnostykę ultrasonograficzną dysplazji stawu biodrowego noworodków.

- Pentacomp w styczniu rozpoczął realizację projektu, w ramach którego zamierza opracować system komputerowy wspomagający diagnostykę ultrasonograficzną dysplazji stawu biodrowego noworodków
- Proponowane rozwiązanie ma na celu znaczne uproszczenie i ułatwienie procesu diagnostycznego
- Badania w kierunku dysplazji – jak zapowiadają przedstawiciele firmy - będą mogli wykonywać lekarze pediatrzy, neonatolodzy, czy lekarze POZ i to ze skutecznością rzędu 99 proc.
- Trafna diagnoza i wcześnie podjęte leczenie znacząco wpłyną na poprawę jakości życia pacjentów. Zarówno niemowląt, które dzięki wcześniejszej diagnozie zostaną wyleczone metodami nieinwazyjnymi, jak i starszych pacjentów, którzy dzięki wykrytej i wyleczonej w dzieciństwie dysplazji unikną niepełnosprawności ruchowej
Pentacomp zbuduje system wspomagający diagnostykę dysplazji stawów biodrowych
DDH to najczęstsze schorzenie układu mięśniowo – szkieletowego wieku rozwojowego, które w Polsce występuje u około 1 na 20 noworodków. Nierozpoznane i nieleczone może skutkować ciężkimi powikłaniami: skróceniem kończyny, zmianami w układzie ruchu, a w konsekwencji zaburzeniami chodu i niepełnosprawnością.
Szacuje się, że zmiany zwyrodnieniowe na podłożu DDH mogą stanowić aż do 37,5 proc. wszystkich wskazań do zabiegu alloplastyki, czyli wszczepienia endoprotezy biodra, u dorosłych.
- Obecnie podstawą w rozpoznawaniu DDH jest połączenie badania fizykalnego i badania ultrasonograficznego. Wykonanie ich przed ukończeniem przez dziecko 6 tygodnia życia umożliwia odpowiednio wczesne wykrycie wady i włączenie leczenia zachowawczego. Problem w tym, że odpowiednie przeprowadzenie badania USG oraz interpretacja uzyskanego obrazu są obarczone sporym ryzykiem błędu, w wyniku czego wzrasta ryzyko postawienia nieprawidłowej diagnozy. W konsekwencji część populacji wciąż wymaga leczenia operacyjnego już jako dzieci lub w wieku dorosłym – przypominają w Pentacomp.
Rozwiązaniem jest koncepcja systemu komputerowego opartego na uczeniu maszynowym (ang. machine learning, ML).
- Zanim jednak rozwiązanie trafi w ręce medyków, Pentacomp stworzy algorytm sztucznej inteligencji na niespotykaną dotychczas skalę. Będzie się on uczył, korzystając z ogromnej bazy danych medycznych opisanych przez lekarzy specjalistów. Jego największą wartością będzie zdolność analizowania danych i sugerowanie dalszego postępowania na podstawie uzyskanych wyników. Celem jest uzyskanie dokładności algorytmu na poziomie 99 proc. Żaden z istniejących podobnych systemów nie odznacza się równie wysoką skutecznością – wskazano w komunikacie.
Trafna diagnoza i odpowiednio wcześnie podjęte leczenie znacząco wpłyną na poprawę jakości życia pacjentów, którzy dzięki wykrytej i wyleczonej w dzieciństwie dysplazji unikną niepełnosprawności ruchowej.
- Narzędzie, które zwiększy dostęp do skutecznej diagnostyki, umożliwi też szerokie otwarcie drzwi dla prowadzenia masowych badań przesiewowych. W innych krajach dają one spektakularne wyniki – np. w Austrii przyniosły zmniejszenie liczby operacji biodra spowodowanych dysplazją o 46 proc. – czytamy w informacji.
Jak dodają przedstawiciele firmy, w ramach ostatniego etapu prac nad projektem przewidziano przeprowadzenie badań klinicznych, mających na celu zebranie danych potwierdzających skuteczność rozwiązania.
Całkowity koszt projektu, który realizuje to ponad 15 mln zł, w tym ponad 9,2 mln zł to dofinansowanie z budżetu państwa.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)