Pełny przeszczep twarzy w USA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2011 15:30

Chirurdzy z Bostonu podczas 15-godzinnej operacji przeprowadzili pierwszy w USA pełny przeszczep twarzy u 25-letniego Dalla Wiensa, który uległ wypadkowi podczas prac budowlanych.

Pełny przeszczep twarzy w USA

Jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów przeprowadziło w minionym tygodniu ponad 30 chirurgów, lekarzy i pielęgniarek w Brigham and Woman's Hospital. Pobrali oni całą twarz od dawcy, którego nazwiska nie ujawniono, a następnie wszczepili Dallasowi Wiens nowy nos, usta, skórę twarzy oraz znajdujące się pod nią mięśnie i nerwy.

Dr Bohdan Pomahac, chirurg plastyczny, który kierowałem operacją, powiedział, że choć przeszczep się powiódł, to Dallas prawdopodobnie nie odzyska pełnego czucia w lewej szczęce i lewej części czoła. W tych miejscach uszkodzenia nerwów było bowiem największe. Na razie nie ma też szans by odzyskał wzrok. 

Wiens stracił twarz i wzrok w 2008 r. podczas malowania budynku kościoła. Dotknął wtedy linii wysokiego napięcia, co spaliło mu całą twarz. W wywiadzie dla agencji AP powiedział przed operacją, że najbardziej frustrujący dla niego był nie tylko wygląd, ale również to, że nie "nie mógł poczuć pocałunku na twarzy swojej trzyletniej córki". 

To trzeci na świecie pełny przeszczep twarzy. Pierwszy w marcu 2010 r. przeprowadzili chirurdzy ze szpitala Vall d'Hebron w Barcelonie. Operowali oni 31-letniego wtedy mężczyznę, który miał zniszczone 90 proc. twarzy (od linii włosów w dół) na skutek wypadku z bronią palną. Pod koniec czerwca tego samego roku francuscy lekarze przeszczepili 35-letniemu mężczyźnie całą twarz, wraz z gruczołami łzowymi i ruchomymi powiekami. 

Dr Pomacha zapowiada, że na kolejny przeszczep twarzy oczekuje w Bostonie kolejnych dwóch pacjentów. Jednym z nich jest Charla Nash, która na skutek pogryzienia przez szympansa straciła nos, usta, powieki oraz wzrok i obie ręce. Nash może być pierwszą na świecie osobą, która otrzyma zarówno nową twarz jak i ręce.

Pierwszą operację przeszczepu twarzy w USA od zmarłej dawczyni przeprowadził w grudniu 2008 r. zespół pod kierunkiem prof. Siemionow z kliniki w Cleveland w stanie Ohio. Zabiegł trwał 22 godziny. Pacjentka otrzymała nowy nos, policzki, powieki i górną wargę – w sumie 80 procent twarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum