Pediatrics: Amerykanki dojrzewają szybciej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2010 14:03

Na łamach czasopisma Pediatrics naukowcy informują, że nastolatki w USA dojrzewają teraz wcześniej niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Autorzy publikacji twierdzą, że wczesne dojrzewanie w życiu dorosłym łączone jest z zachorowaniami na raka piersi czy otyłością.

Z badań wynika, że u około 10,4 proc. białych dziewczynek proces dojrzewania seksualnego rozpoczyna się przed 7. rokiem życia. W przypadku czarnoskórych wskaźnik ten wynosi 23,4 proc., a u dziewcząt pochodzenia latynoskiego - 15 proc. U jednej na 10 białych dziewczynek, czyli niemal dwukrotnie więcej niż w r. 1997, piersi zaczynają się kształtować jeszcze przed ukończeniem 7. roku życia.

Amerykańscy naukowcy podkreślają obserwowaną od dawna zależność między wagą a dojrzewaniem; dziewczynki z większą masą ciała dojrzewają wcześniej.

– Co trzecie dziecko jest otyłe i wczesne dojrzewanie może być łączone z tą epidemią – uważa Marcia Herman-Giddens z Uniwersytetu w Karolinie Północnej.

Dodaje, że wczesne dojrzewanie ma bardzo duży wpływ na zachowanie, głównie dziewcząt. Może być przyczyną depresji, zaburzeń łaknienia czy poczucia niskiej wartości.

Dziewczynki, u których proces dojrzewania rozpoczął się wcześniej, często wykazują skłonności samobójcze oraz wcześniej rozpoczynają aktywność seksualną. Ryzyko zachorowania na raka piersi u tych nastolatek jest wyższe, głównie z powodu dłuższego okresu produkcji estrogenu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum