Paryż: badania nad rakiem nagrodzone Nagrodą Pasteura-Weizmanna/Servier

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2012 16:49

Prof. Caroline Dive z uniwersytetu w Manchesterze otrzymała w Paryżu prestiżową międzynarodową Nagrodę Pasteura-Weizmanna/Servier za badania nad biomarkerami nowotworowymi, które mogą zrewolucjonizować leczenie raka. Uczona otrzymała 150 tys. euro.

Paryż: badania nad rakiem nagrodzone Nagrodą Pasteura-Weizmanna/Servier

- Nasze badania mogą się przyczynić do bardziej skutecznego leczenia chorych z zawansowanymi nowotworami złośliwymi - powiedziała PAP prof. Dive. - Pracujemy nad nowymi metodami, dzięki którym można lepiej ocenić na jakim etapie jest choroba i jakie należy zastosować leki u poszczególnych pacjentów. Będzie można nawet przewidzieć jakie jest ryzyko nawrotu, a gdy do niego dojdzie, wykryć go zanim jeszcze pojawią się pierwsze objawy - dodała.

Nie trzeba w tym celu wykonywać badań z zastosowaniem rezonansu magnetycznego, USG czy tomografii komputerowej. Wystarczy pobrać od chorego próbkę krwi. - Potrafimy wyizolować biomarkery kwasów nukleinowych świadczących o rozpadzie we krwi chorego komórek nowotworowych po dokonaniu tzw. apoptozy - podkreśliła prof. Dive.

Dodała, że jest w stanie ustalić jakie leki u konkretnej pacjentki chorej na raka jajnika będą skuteczne. Ważna jest ocena toksyczności leków u poszczególnych chorych. Zdarza się, że u niektórych pacjentów udaje się pokonać chorobę, ale dochodzi do tak silnych powikłań, że umierają z powodu terapii. Jeszcze częściej chory otrzymuje chemioterapeutyk, który w jego przypadku jest mało skuteczny.

Nagroda Pasteura-Weizmanna/Servier 2012 jest jedną z najważniejszych nagród naukowych na świecie. Przyznawana jest co trzy lata naukowcom lub zespołom badawczym w dowód uznania dla ich istotnego wkładu w odkrycia biomedyczne prowadzące do zastosowań terapeutycznych. Nagroda ma na celu promowanie fundamentalnych badań, w szczególności prowadzących do przechodzenia od badań laboratoryjnych do leczenia.

Prof. Caroline Dive kieruje grupą ds. farmakologii klinicznej i eksperymentalnej w Instytucie Badań nad Nowotworami im. Patersona. Należy on do Manchester Cancer Research Centre (MCRC). Badaczka jest autorką 249 publikacji w czołowych międzynarodowych czasopismach naukowych. 

Brytyjska uczona zapowiedziała, że nagrodę przeznaczy na dalsze badania nad rakiem. - Sprzęt niezbędny do analizy krążących komórek nowotworowych i zrozumienia ich biologii wymaga ogromnych inwestycji. Nagroda ta będzie ważnym wsparciem dla naszych funduszy - podkreśliła.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum