Paradontoza wpływa na cukrzycę typu 2

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2009 09:36

Większość pacjentów z paradontozą, jest narażona na cukrzycę typu 2, dlatego ważne jest regularne mierzenie poziomu glukozy we krwi.

Praca naukowców z Collegium Dentystycznego oraz Collegium Pielęgniarskiego Uniwersytetu Nowojorskiego dostarcza kolejnych dowodów potwierdzających, że paradontoza, czyli przewlekła zapalna choroba dziąseł oraz innych tkanek otaczających i wspierających zęby, ma związek z wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Paradontozę zapoczątkowują bakterie żyjące w jamie ustnej. Wywołują one chroniczne stany zapalne, które - nieleczone - prowadzą do odsuwania się dziąseł od zębów i powstawania tzw. kieszonek oraz do ubytków kości szczęki, a ostatecznie do wypadania zębów. Naukowcy analizowali dane zebrane w grupie 2923 dorosłych osób, które nie miały stwierdzonej cukrzycy. Okazało się, że aż 93 proc. pacjentów cierpiących na paradontozę znalazło się w grupie o wysokim ryzyku zachorowania na cukrzycę i powinno przejść badania diagnostyczne w kierunku wykrywania tej choroby.

Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Stowarzyszenia Diabetologów należą tu osoby w wieku 45 lat i starsze, których wskaźnik masy ciała wynosi od 25 wzwyż oraz osoby poniżej 45. roku życia, których wskaźnik masy ciała wynosi powyżej 25 i które mają przynajmniej jeden dodatkowy czynnik ryzyka cukrzycy.

Jak przypomina prowadząca badania dr Shiela Strauss, są to m.in. nadwaga, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi, krewny pierwszego stopnia z cukrzycą (rodzic lub rodzeństwo), występowanie cukrzycy w ciąży, urodzenie dziecka ważącego 4 kg i więcej oraz przynależność do grupy etnicznej (czarnoskórzy, Latynosi, Amerykanie pochodzenia azjatyckiego, czy Indianie są bardziej narażeni na to schorzenie).

Dwa z tych czynników - tj. nadciśnienie i krewny pierwszego stopnia z cukrzycą – występowały znacznie częściej wśród pacjentów z paradontozą. Badacze zaobserwowali też, że połowa pacjentów z chorobami dziąseł i wyższym ryzykiem cukrzycy odwiedziła gabinet dentystyczny w ostatnim roku, a jedna trzecia - w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Na tej podstawie ocenili, że dentyści mogliby przeprowadzać wstępne testy diagnostyczne w kierunku wykrywania cukrzycy typu 2.

W tym celu mogliby się posługiwać glukometrami – urządzeniami, które mierzą poziom glukozy we krwi pobranej z nakłutego palca. Zbyt wysoki poziom tego cukru jest podstawowym objawem cukrzycy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum