Papua-Nowa Gwinea: wynaleziono nowe tanie antidotum na jad węży

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2011 14:45

W Papui-Nowej Gwinei wynaleziono, we współpracy z Uniwersytetem Kostaryki i australijskimi badaczami, nowe tańsze antidotum na jad węży, które ma być odpowiednikiem drogiego środka sprowadzanego z Australii - informuje w środę (6 lipca) agencja EFE.

Papua-Nowa Gwinea: wynaleziono nowe tanie antidotum na jad węży

Naukowcy z Papui-Nowej Gwinei opracowali antidotum na jad węży tajpan, uważanych za jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków na świecie.

Każdego roku na skutek ukąszeń przez węże ginie w Papui-Nowej Gwinei około 750 osób, gdyż większości mieszkańców nie stać na antytoksyny. W ostatnich 20 latach ceny antidotum wzrosły nawet o około 1000 proc. Papuańskie szpitale nie dysponują wystarczającą ilością środka, ponieważ większość klinik nie posiada lodówek, w których mogłaby być przechowywana płynna surowica sprowadzana z Australii.

Rząd zubożałej Papui-Nowej Gwinei nie ma dość pieniędzy na zakup antidotum produkowanego w Australii. Nie jest także w stanie zapobiec kradzieżom drogiego środka, który potem sprzedawany jest na czarnym.

Australijski badacz z uniwersytetu w Melbourne David Williams poinformował, że testy kliniczne nowego specyfiku rozpoczną się już w sierpniu, natomiast środek prawdopodobnie zostanie dopuszczony do użytku za dwa lata.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum