Pandemia wpłynęła na psychikę lekarzy i pielęgniarek: część myśli o rezygnacji z zawodu
Jak wynika z badań, rok z koronawirusem odcisnął wyraźne piętno na kondycji psychicznej lekarzy i pielęgniarek walczących na co dzień z Covid-19. Może się to przełożyć na pogłębienie problemów kadrowych w ochronie zdrowia.

Raport prof. Beaty Buchelt z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, specjalistki ds. zarządzania personelem medycznym oraz prof. Iwony Kowalskiej-Bobko z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Zdrowia Publicznego wskazuje, że koronawirus negatywnie wpłynął na kondycję psychiczną co najmniej 35 proc. lekarzy i 38 proc. pielęgniarek w Polsce.
29 proc. medyków zamierza po pandemii ograniczyć swoją aktywność zawodową, 9 proc. planuje wyemigrować, a 6 proc. - w ogóle odejść z zawodu. Zmiany rozważają także pielęgniarki. 18 proc. chce odejść z obecnego miejsca pracy, ponad 6 proc. myśli o wycofaniu się z zawodu, a prawie 4 proc. o migracji. Dodatkowo ponad 8 proc. rozważa ograniczenie aktywności zawodowej.
Te wyniki badań zapowiadają katastrofę w zakresie zasobów ludzkich w ochronie zdrowia w Polsce w czasach post-pandemicznych - alarmują badaczki. Przypominają, że Polska ma najniższy wskaźnik zatrudnienia lekarzy i pielęgniarek na 1 tys. mieszkańców wśród krajów Unii Europejskiej.
Więcej: interia.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)