Pandemia wpłynęła na psychikę lekarzy i pielęgniarek: część myśli o rezygnacji z zawodu

Autor: Interia/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2021 09:56

Jak wynika z badań, rok z koronawirusem odcisnął wyraźne piętno na kondycji psychicznej lekarzy i pielęgniarek walczących na co dzień z Covid-19. Może się to przełożyć na pogłębienie problemów kadrowych w ochronie zdrowia.

Pandemia wpłynęła na psychikę lekarzy i pielęgniarek: część myśli o rezygnacji z zawodu
Te wyniki badań zapowiadają katastrofę w zakresie zasobów ludzkich w ochronie zdrowia - alarmują badaczki. Fot. Shutterstock

Raport prof. Beaty Buchelt z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie,  specjalistki ds. zarządzania personelem medycznym oraz prof. Iwony Kowalskiej-Bobko z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Zdrowia Publicznego wskazuje, że koronawirus negatywnie wpłynął na kondycję psychiczną co najmniej 35 proc. lekarzy i 38 proc. pielęgniarek w Polsce.

29 proc. medyków zamierza po pandemii ograniczyć swoją aktywność zawodową, 9 proc. planuje wyemigrować, a 6 proc. - w ogóle odejść z zawodu. Zmiany rozważają także pielęgniarki. 18 proc. chce odejść z obecnego miejsca pracy, ponad 6 proc. myśli o wycofaniu się z zawodu, a prawie 4 proc. o migracji. Dodatkowo ponad 8 proc. rozważa ograniczenie aktywności zawodowej.

Te wyniki badań zapowiadają katastrofę w zakresie zasobów ludzkich w ochronie zdrowia w Polsce w czasach post-pandemicznych - alarmują badaczki. Przypominają, że Polska ma najniższy wskaźnik zatrudnienia lekarzy i pielęgniarek na 1 tys. mieszkańców wśród krajów Unii Europejskiej.

Więcej: interia.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze