Pamięć jak dysk, można kasować i przywracać wspomnienia

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2014 15:53

Naukowcy nauczyli się kasować i przywracać wspomnienia. Wiedza ta może się przydać w leczeniu choroby alzheimera. Może też pomóc ofiarom przestępstw.

Pierwszy krok na drodze do wybiórczego manipulowania konkretnymi wspomnieniami zrobili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Dzięki odpowiednio przygotowanemu laserowi skasowali część pamięci, a następnie ją odtworzyli - informuje Rzeczpospolita.

Zespół neurologów pracujący pod kierunkiem prof. Roberto Malinowa najpierw nauczył zwierzęta łączenia stymulacji światłem z bólem. Łapki szczurów rażono wtedy słabym prądem. Po krótkim czasie szczury zrozumiały, że świetlny bodziec związany jest z nieprzyjemnym doznaniem, i reagowały strachem na samo drażnienie światłem - opisują badacze na stronie internetowej magazynu „Nature".

Badacze sprawdzili wtedy, co się dzieje z komórkami nerwowymi szczurów, starając się znaleźć miejsca odpowiedzialne za formowanie wspomnień.

Gdy to się udało, odpowiednio dobranymi impulsami światła lasera niskiej częstotliwości wytłumili działanie tych obwodów w zwierzęcych mózgach. Szczury, którym ponownie zaprezentowano bodziec, nie reagowały już na niego strachem. Zapomniały, co zwiastował.

Te same obwody naukowcy potrafią również ponownie uruchamiać. Tym razem impulsami o wysokiej częstotliwości pobudzili synapsy szczurów, a te przypomniały sobie o bólu. Strach przed sygnałami poprzedzającymi rażenie prądem łapek powrócił.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum