Palisz w ciąży, zaburzasz psychikę swego dziecka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2010 12:27

Dotychczas było wiadomo, że palenie tytoniu w ciąży może mieć długotrwały i negatywny wpływ na fizyczne zdrowie potomstwa. Okazuje się, że palenie w czasie ciąży zwiększa również ryzyko zaburzeń psychicznych u dzieci.

Jak wyliczyli naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Turku na podstawie danych medycznych na temat wszystkich dzieci urodzonych w Finlandii w latach 1987-89, młode osoby, których mamy paliły będąc w ciąży, częściej zażywały leki psychiatryczne niż rówieśnicy nienarażeni na dym papierosowy.

Najwyższy odsetek przyjmujących leki psychiatryczne - niemal 17 proc. - stwierdzono w grupie młodych ludzi, których matki wypalały w ciąży ponad 10 papierosów dziennie. W grupie osób, których matki wypalały ich mniej odsetek ten wynosił niemal 15 proc., a w grupie osób nienarażonych na dym papierosowy w łonie matki - niemal 12 proc.

Narażenie na kontakt z dymem tytoniowym w okresie życia płodowego zwiększała w kolejnych etapach życia ryzyko zażywania leków na depresję, leków stymulujących wykorzystywanych w terapii ADHD (tj. zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi) oraz leków stosowanych w terapii uzależnień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum