PAP/Rynek Zdrowia | 23-03-2009 13:07

Palenie wzmaga ból u chorych na nowotwór płuc

Praktyka jest taka, że cierpiącym na tę chorobę w jej wysokim stopniu zaawansowania, nie nakazują rozstania się z nałogiem. Okazuje się, że wkrótce może się to zmienić...

Pismo, Journal of Pain informuje, że palacze, którzy mimo diagnozy raka płuca nie chcą rzucić palenia mają większe dolegliwości bólowe w czasie choroby niż pacjenci, którzy nie palili nigdy lub rzucili palenie .

Naukowcy z Duke University doszli do takich wniosków po przebadaniu ok. 900 chorych na raka płuca. 17 proc. z nich uznano za wytrwałych palaczy. Już wcześniejsze analizy wskazywały, że kontynuacja palenia po diagnozie raka płuc zmniejsza skuteczność terapii, utrudnia gojenie po operacji, zwiększa ryzyko nawrotów choroby i pojawienia się guzów wtórnych, a także skraca przeżycie.

Najnowsze badania ujawniły, że pacjenci nie rzucający palenia mimo diagnozy raka płuca, odczuwają silniejsze bóle oraz inne powikłania choroby nowotworowej, takie jak skrócenie oddechu i zmęczenie, niż osoby, które nie paliły nigdy lub rzuciły palenie.