Palenie w czasie ciąży utrudni dzieciom naukę?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2010 15:02

Palenie podczas ciąży może prowadzić do problemów z koncentracją i uczeniem się u potomstwa.

Palenie w czasie ciąży utrudni dzieciom naukę?

Jak wynika z badań zaprezentowanych na konferencji Towarzystwa Neurobiologicznego w San Diego, ekspozycja na nikotynę w łonie matki prowadzi do zmniejszenia liczby komórek macierzystych i zmian plastyczności synaptycznej w hipokampie rozwijającego się płodu.

Takie zmiany mogą być przyczyną problemów behawioralnych, takich jak ADHD, występujących u dzieci, których matki paliły podczas ciąży. 

Dojrzałe komórki macierzyste w hipokampie – strukturze mózgu odpowiadającej za pamięć i uczenie się – przez cały czas ulegają podziałom, w wyniku czego powstają nowe komórki. Podczas badań na szczurach naukowcy z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham wykazali, że nikotyna zmniejsza produkcję tych komórek u płodu. 

Jak podkreśla autor badań dr Robin Lester, może to wyjaśniać, dlaczego dzieci kobiet palących w ciąży mają częściej problemy z uczeniem się, cierpią na deficyty poznawcze, ADHD oraz są bardziej narażone na uzależnienia. 

Zdaniem naukowców, obserwacje te powinny dostarczyć kolejnych powodów do walki z nałogiem i zarazem stanowić ostrzeżenie dla kobiet spodziewających się dziecka, a badania powinny być powtórzone w warunkach, które bardziej przypominają zachowanie ludzi uzależnionych od nikotyny. 

Z raportów Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że około 20 proc. kobiet nie rezygnuje z nałogu, zachodząc w ciążę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum