Palenie papierosów może być przyczyną utraty wzroku

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2019 10:57

Palenie papierosów może stać się przyczyną gwałtownego pogarszania się wzroku po 35 roku życia i prowadzić do ślepoty. Wieloletnie badania naukowców z Harvard Medical School wskazują, że nasilające się wraz z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej, postępujące uszkodzenie siatkówki oka nasila się w wyniku inhalacji dymu papierosowego i zawartych w nim substancji neurotoskycznych.

Palenie papierosów może być przyczyną utraty wzroku
Fot. archiwum

Palacze, u których wykryto ten rodzaj degeneracji siatkówki mają znacznie większe ryzyko pogorszenia, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia centralnego, co niemal zawsze prowadzi do ślepoty. Jednym ze sposobów zmniejszenia ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej jest niepalenie tytoniu w jakiejkolwiek postaci.

Badacze z Rutgers University wyliczyli, że osoby palące więcej niż 20 papierosów dziennie są trzy do czterech razy częściej bardziej narażone na ślepotę wynikającą z degeneracji siatkówki oka niż osoby niepalące. Także osoby niepalące, ale mieszkające lub pracujące z palaczami są dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko powikłań wzrokowych niż osoby nie będące biernymi palaczami.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum